Světové ohlasy: Pane Zemane, děkujeme, ale my Ukrajině nic nezaplatíme, přišlo z Moskvy. No a je toho spousta i odjinud

11.10.2017 7:12

Úterní projev prezidenta Miloše Zemana před Radou Evropy, při kterém varoval před evropskou válkou kvůli Krymu a doporučoval vše urovnat hospodářskými kompenzacemi Ruska Ukrajině, vyvolal značný rozruch. Ukrajinská delegace opustila sál, tamní politici začali mluvit o českém prezidentovi jako o darebákovi a opilcovi a přidali se i čeští odpůrci prezidenta. Například ukrajinista z ÚSTR David Svoboda začal prezidenta srovnávat s Hitlerem. Světová média byla přece jen zdrženlivější, i když i je projev českého prezidenta zaujal.

Světové ohlasy: Pane Zemane, děkujeme, ale my Ukrajině nic nezaplatíme, přišlo z Moskvy. No a je toho spousta i odjinud
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Americké deníky přebírají text agentury AP. Ta popisuje střet prezidenta Zemana s premiérem Sobotkou. Shrnuje prezidentova slova, že převzetí Krymu Ruskem již nelze vrátit zpět, a zmiňuje jeho názor, že by Rusko mělo Ukrajině tuto ztrátu nějakým způsobem kompenzovat. Rovněž připomíná, že prezident zopakoval svůj dlouhodobý názor, že sankce nefungují.

Bohuslav Sobotka se do AP dostal se svým tweetem, že prezidentův postup je „v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát“. Rovněž jsou připomenuta Sobotkova slova, že zrušená sankcí je navázáno na to, že Rusko bude dodržovat podmínky Minské dohody. AP uzavírá, že prezidentova slova odmítl i ministr zahraničí Zaorálek i další politici.

Anketa

Vadí vám to, co řekl Zeman v Radě Evropy na téma Krymu?

8%
92%
hlasovalo: 12943 lidí

CELÝ TEXT ANGLICKY ZDE

Rovněž zpráva na webu Rádia Svobodná Evropa zmiňuje střet mezi prezidentem a premiérem, považuje ovšem za nutné zdůraznit, že ukrajinská delegace v Radě Evropy uprostřed Zemanova projevu demonstrativně opustila sál. Následně uvádí čtenáře do obrazu, že Rusko nejen okupuje Krym, kde uspořádalo nelegální referendum, ale také podporuje separatisty na východní Ukrajině, což vedlo k válce s asi deseti tisíci mrtvými.

Ukrajinské weby své zprávy titulkují ve stylu „Český prezident radí Ukrajině prodat Krym“.

Web polské televize TVN24 píše, že český prezident považuje anexi Krymu za „právně uzavřenou“. Přiznává přitom, že jeho zdrojem informací jsou „média v Kyjevě“, která obsáhle citují tamní politiky a diplomaty.

Cituje například ministra zahraničí Pavlo Klimkina, nebo ještě expresivnější vyjádření tiskového mluvčího kyjevské diplomacie Oleksije Makijeva. Ten vzkázal, že český prezident opravdu nebude rozhodovat o Krymu a poznamenal, že končící hlava státu asi sní o nějakém teplém místečku v Rosněftu nebo Gazpromu.

TEXT V  POLŠTINĚ ZDE

Stálý zástupce Ukrajiny u Rady Evropy Dmitro Kuleba měl českému prezidentovi vzkázat, že Krym není na prodej. Citován je také velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevgenij Perebyjnis, který prohlásil Zemanův návrh za cynický a nepřijatelný.

Zemanova slova cituje i webová stránka prokremelské televize RT. Ta ze Zemanova projevu vypíchla slova k delegátům Rady Evropy, že pokud budou chtít vzít Krym Rusku a předat ho zpět Ukrajině, bude to znamenat válku v Evropě, kterou jistě nikdo nechce.

Pak zmiňuje incident, kdy ukrajinská delegace opustila sál a vzápětí začala vykládat žurnalistům, ať si Zeman místo tohoto poučování sám prodá Rusům Karlovy Vary.

TEXT NA WEBU RT

Ani prokremelský web ale prezidenta nechválí zcela. Cituje Leonida Slutského, předsedu zahraničního výboru ruské Dumy, který zdvořile ocenil, že Zeman chce pomoci s řešením situace na Krymu, ale jakékoliv platby současné Ukrajině prý rozhodně nejsou na pořadu dne.

Web také zdůraznil Zemanova slova, že sankce nikdy k ničemu nevedly, a jeho poučení delegátů Rady Evropy, že sankce přinášejí lídrům postižených zemí naopak větší popularitu kvůli „psychologickému mýtu obležené pevnosti“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…