Svoboda: Situace kolem výměny ministra by se měla řešit politicky

28.06.2019 22:44

Současná situace kolem výměny ministra kultury by se měla řešit politicky, míní bývalý ministr v několika vládách a někdejší předseda lidovců Cyril Svoboda, který psal části ústavy týkající se prezidenta. V dnešním rozhovoru s ČTK Svoboda řekl, že případné podání kompetenční žaloby na prezidenta by jen upevnilo současného ministra Antonína Staňka (ČSSD) ve funkci na několik dalších měsíců.

Svoboda: Situace kolem výměny ministra by se měla řešit politicky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Prezident Miloš Zeman má podle Svobody konat ohledně změny v čele Ministerstva kultury bezodkladně. „Jestliže je navržen někdo na odvolání, prezident ho odvolá hned a vyhoví premiérovi na jmenování nového člena vlády hned, bezodkladně,“ řekl Svoboda, který je formálně poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), když píše vládě stanoviska k legislativním návrhům.

Svoboda poukazuje na to, že vláda je odpovědná Sněmovně a prezident vstupuje do vztahu, který mu nepřísluší. „Je to v rozporu s chováním ústavního činitele, který s ústavou nakládá podle její podstaty,“ podotkl. Zároveň se postavil proti úvahám, podle kterých by měly být do ústavy zakotveny lhůty, v nichž by měl prezident jednat. Nejsou v ní podle Svobody záměrně, pro případy mimořádných situací, třeba povodní nebo ohrožení státu.

Svoboda se vyslovil pro řešení, aby Babiš a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček navštívili společně třeba i opakovaně Zemana a na odvolání Staňka a na jmenování nominanta sociální demokracie Michala Šmardy trvali. Svoboda míní, že k tomu, aby prezident konal, jak podle ústavy má, by mohly Zemana vyzvat v usnesení Sněmovna nebo Senát. Zemanův mluvčí už ohlásil, že prezident přijme Babiše a Hamáčka v úterý na zámku v Lánech.

Případná kompetenční žaloba na hlavu státu, jak o ní mluví sociální demokracie a kterou by musel podat Babiš, by podle Svobody vedla jen k tomu, že prezident by řekl, že bude vyčkávat na rozhodnutí soudu. Variantou by byla žaloba na hlavu státu pro hrubé porušení ústavy, Svoboda ale pochybuje o tom, že by se pro ni našla potřebná třípětinová většina v obou parlamentních komorách.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …