Svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy, bije na poplach filozof Kroupa

30.09.2016 22:13

Není vám lhostejný osud demokracie v Česku? Tak o ni pečujte, žádá disident, filozof a bývalý politik Daniel Kroupa v „Demokratickém manifestu“. Má totiž za to, že svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy. Nelze prý přitom popřít, že pro toto ohrožení připravili půdu sami demokratičtí politici, kteří s pomocí slovníku politické korektnosti vytlačovali z veřejného prostoru debatu o reálných obavách občanů.

Svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy, bije na poplach filozof Kroupa
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

„Víme, že prostředí pro ně příznivé u nás i v zahraničí vytvářeli po léta demokratičtí politici, kteří neměli odvahu uskutečnit nezbytné reformy, jimiž by omezili byrokracii a korupci a vypořádali se s důsledky hospodářské krize. Jsou to politici neschopní vystoupit a zakročit včas proti šíření radikálních směrů podrývajících demokracii, neschopní čelit reálným nebezpečím, která oprávněně znepokojují veřejnost. Víme také, že hněvivou reakci veřejnosti podněcovala manipulovaná a předpojatá veřejná debata vedená takovým politicky korektním jazykem, který znemožňoval nezúčastněným lidem vyjádřit oprávněné obavy a ostrakizoval každého, kdo se mu nepodřizoval,“ uznává Kroupa.

Manifest naleznete ZDE

To prý ale neznamená, že bychom měli ustupovat autoritářským vládcům, podléhat autoritářským tendencím a vzdávat se své svobody. Stále totiž platí, že liberální demokracie rozhodně není tím nejlepším ideálem vlády a není prosta chyb, ale dosud nikdo nic lepšího nevymyslel.  

Kroupa tvrdí, že radikálové se snaží ovládnout společnost tím, že v ní vyvolají strach, třeba i z přehnaných nebezpečí, pasují se do role ochránců národa a ve jménu dobra tohoto národa osekávají svobodu jedince. „Stejnou taktiku použili fašisté, nacisté, komunisté a dnes tutéž používají islamisté a jiní radikálové," míní filozof.

„Je na každém občanovi, zda se nechá zmanipulovat,“ soudí Kroupa. Autoritářským tendencím se dle jeho názoru můžeme postavit a to tak, že si pojmenujeme hodnoty, za které stojí za to bojovat a následně za ně opravdu bojovat budeme, jak to činili už T. G. Masaryk nebo Václav Havel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Důchodová past. Bude to bolet nyní, nebo později. Ekonomický expert promluvil

6:55 Důchodová past. Bude to bolet nyní, nebo později. Ekonomický expert promluvil

Ekonom Jan Pavel z Národní rozpočtové rady ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozh…