Svoboda má své limity, odpověděl Fiala Baštovi. Srovnávání s komunismem odmítl

03.03.2022 19:03

Hnutí SPD důrazně odmítá zablokování tzv. dezinformačních webů, ke kterému došlo v uplynulých dnech. Poslanci SPD jsou přesvědčeni, že jde o porušení základního práva, jímž je svoboda slova. Poslanec Jaroslav Bašta v této souvislosti interpeloval premiéra Petra Fialu (ODS), který však následně vysvětlil, že „svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity“.

Svoboda má své limity, odpověděl Fiala Baštovi. Srovnávání s komunismem odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Hnutí SPD na středeční tiskové konferenci zkritizovalo akt cenzury, tj. zablokování osmi tzv. dezinformačních webů, ke kterému přistoupilo sdružení CZ.NIC na základě doporučení vlády a po konzultacích s bezpečnostními složkami státu. Na zablokovaných webech totiž publikovali někteří zástupci SPD; jedním z nich je právě poslanec Jaroslav Bašta.

V bloku interpelací na premiéra připomněl, že Listina základních práv a svobod v článku 17 zaručuje svobodu projevu. Zmínil však tomu nekorespondující slova nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, který na webu této instituce zveřejnil stanovisko: „Pokud by někdo veřejně včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu, akceptoval je či podporoval, nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestné činy dle § 365 trestního zákoníku, případně podle § 405 trestního zákoníku.“

Baštovi to silně připomíná takřečený „obuškový“ či „pendrekový“ zákon: „Vadí mi ale jeho gumová formulace. Příště třeba může znít: ‚Kdo veřejně kritizuje členství České republiky v Evropské unii nebo v NATO, případně činnost Evropské unie či NATO včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí, mohl by se za jistých podmínek dopouštět předsudečné nenávisti.‘ Jako pamětníkovi mi to připomíná zákonné opatření číslo 99/1969 Sb, takzvaný pendrekový zákon z roku 1969 používaný k pronásledování občanů Československa za totality,“ uvedl.

Takzvaný pendrekový zákon v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům, vyústil v odsouzení 1526 lidí. Obecně tento zákon sloužil k perzekuci lidí, kteří byli nespokojeni s poměry ve státě.

Premiér Fiala takové srovnání s praktikami komunistického režimu odmítl. „To je přece něco úplně nesrovnatelného s tou dnešní dobou. Dnes se můžete vyjádřit, můžete mně tady v Poslanecké sněmovně říct jakýkoliv názor, občané mohou říct jakýkoliv názor a mohou jistě i kritizovat Evropskou unii, Severoatlantickou alianci a také se to samozřejmě děje,“ oponoval ve své reakci premiér.

„Takže toto srovnání nebo tuto analogii bych opravdu nepovažoval za vhodnou a buďme u těchto věcí opatrní. To, co je tady důležité, je, že my prostě čelíme mimořádné situaci, a to je ruská agrese vůči Ukrajině. Je to něco nesmírně vážného,“ upozornil předseda vlády.

Znovu zopakoval, že se jedná o „barbarskou neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi Ruska proti Ukrajině, která je v rozporu se základními normami mezinárodního práva i zásadami vzájemných vztahů mezi civilizovanými národy a která ohrožuje jak životy nevinných lidí, tak samotné základy bezpečnostní architektury v Evropě“.

„Každý má právo se vyjadřovat a říkat svůj názor, jak ho uznává za vhodný. Ale i ta svobodná slova musejí mít a také mají v každé svobodné společnosti svoje hranice a společnosti i v demokratickém světě si ty hranice stanovují,“ prohlásil ministerský předseda s tím, že v tomto kontextu nebo takto je potřeba vnímat slova nejvyššího státního zástupce Igora Stříže.

Svoboda slova tak podle Fialy má v podobných mimořádných a válečných situacích své limity. „Svoboda projevu je v ústavně právní rovině zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity,“ konstatoval premiér, že „za této situace, které čelíme, kdy jeden stát bezdůvodně napadl vojensky stát druhý, což je přece jednání, které, jak i jednoznačně řekla Poslanecká sněmovna, není možné schvalovat a podporovat“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…