Svobodní navrhují zrušit Cermat. Přijímačky by opět zadávaly pouze školy

12.05.2023 11:30 | Ze sítí

Po letošních jednotných příjímacích zkouškách na střední školy se opět začalo intenzivně diskutovat o tom, jestli je správně, že všichni, kdo chtějí po deváté třídě základní školy pokračovat ve studiu, musí procházet stejným sítem srovnávající jejich znalosti z češtiny a matematiky. Kritiku vyvolalo především to, že mnozí talentovaní žáci se nedostali na žádné střední školy ve svém regionu jen díky chybějícím kapacitám. V této souvislosti vyrukovali Svobodní s rezolutním požadavkem. Navrhují úplné zrušení CERMATu, který po celé zemi organizuje jednotné příjímací zkoušky. Budoucnost vidí v digitalizaci a posílení autonomie jednotlivých škol.

Svobodní navrhují zrušit Cermat. Přijímačky by opět zadávaly pouze školy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Svobodných Libor Vondráček

„CERMAT ročně stojí nás všechny čtvrt miliardy korun. Za tyto peníze každý rok tvoří maturitní a přijímací zkoušky a zařizuje jejich vyhodnocení. Maturitní a přijímací zkoušky však dlouhodobě nesplňují moderní standardy výuky ve 21. století. Nikam se neposouvají. Zatímco například Slovensko se posunulo k digitálním maturitám, v České republice stále opakujeme 10 a více let staré testy,“ vysvětlil Libor Vondráček důvody, proč Svobodní přišli s návrhem na úplné zrušení CERMATu. 
 
 
Ušetřené peníze by pak chtěli investovat do škol. A byly by to opět pouze a jen školy, které by si vytvářely zadání pro přijímací, ale i maturitní zkoušky, pochopitelně dle ministerských rámcových osnov. 
 
„Škola nejlépe ví, jaké studenty přijímat a dle toho může sestavit optimální přijímací řízení bez zásahu státu. Navíc dnešní státní model nezohledňuje studentovu čtyřletou práci na škole a nařizuje jednotný způsob ukončení středoškolského vzdělávání. Jsme přesvědčeni o tom, že testy tvořené školami budou lépe reflektovat jejich zaměření a výuku,“ doplnil Libor Vondráček. 
 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…