Svobodu rasistům, píše novinář Daniel Kaiser

05.08.2015 12:45

Daniel Kaiser, komentátor internetového deníku Echo24, se ve svém posledním příspěvku zabývá svobodou slova na sociálních sítích. Už i u nás totiž začli někteří ukazovat prstem na příspěvky s rasistickým podtextem a upozorňovat na ně policii. Podle Kaisera jsou však sociální sítě spíš takovou hospodou, kde si lidé ventilují svoje frustrace.

Svobodu rasistům, píše novinář Daniel Kaiser
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policista s rukou na zbrani

Uprchlická debata má další rozměr. Lidé na sebe začínají vzájemně ukazovat, jako to udělal občan Plzně, který upozornil policii na nenávistné příspěvky jeho spoluobčanů vůči uprchlíkům. Ten asi nejhorší z nich zněl „Do plynu s nima.“ Podobně internetem proběhla i paní, která si vymyslela zprávu o tom, že „arabští uprchlíci jednomu zemědělci podřezali všechna jeho zvířata.“ Ta se také dostala do hledáčku policistů, jelikož její sdělení mělo k pravdě daleko.

„V tomto případě o tom, že ti lidé hlásají své vlastní názory, není pochyb. Jde tu evidentně o rasistické rétorické výlevy. Otázka je, zda takové výlevy na Facebooku trestat,“ ptá se Kaiser. Kontrolovat a případně stíhat každého, kdo vylije svůj vztek na Facebooku, není uplně reálné. Ať už z důvodu nejasné legislativy, nebo kvůli ohromnému množství dat.

Například ve Velké Británii mají lidé ze svých výroků na sociálních sítích problémy. Nedávno byl zatčen 21letý student za „rasistický tweet na adresu jednoho černého fotbalisty“ a problémy měla i černošská politička Diane Abbottová, která psala o „bílých, kteří rozdělují a panují.“ „V Británii jdou počty lidí odsouzených za poznámky na sociálních sítích do desítek.“ Stejně tak ve Francii, kde „platí zákon o stíhání nenávistných projevů“, donutili Twitter ke zveřejnění identity několika uživatelů, „kteří se projevili jako antisemiti.“

Celý text zde

Vynecháme-li z rovnice příspěvky politiků, které „je třeba považovat za veřejné z definice, není Facebook spíš dnešní verze klasické hospody, kde lidé samozřejmě vždycky vedli hloupé i trestné řeči?“ ptá se Kaiser a dodává, že donášet za hospodské řeči „bylo sociálne odpudivé dokonce i za komunistů.“

Kaiser dále tvrdí, že to, že někdo „posílá kohosi jiného do plynu,“ hned neznamená, že má doma plynovou komoru. „Ale dá se předpokládat, že praxe upozorňování policistů na obsah facebookových příspěvků neskončí.“

Kaiser se ptá, „kde se kriminalizace vyjeveného názoru zastaví?“ V současnosti je to rasismus a xenofobie, příště to může být nenávist vůči ženám či „popírání globálního oteplování,“ které už někteří aktivisté v USA vidí jako trestný čin.

V dnešní době sociálních sítí a na nich fungující „neformální názorové policie, která dokáže utweetovat a zlomit leckterého nonkonformistu, je lepší svoboda pro všechny, včetně rasistů.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

18:35 Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

Sýry opět podražily. A také třeba tradiční nakládaná zelenina či ovoce. Jahody jsou třeba o 20 Kč dr…