Švýcaři v kauze MUS obžalovali i náměstka ministra Zemanovy vlády

15.11.2012 14:57 | Zprávy

Server Česká pozice popsal vyvádění finančních prostředků v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V letech 1996 až 1998 totiž podle švýcarské prokuratury zpronevěřili tehdejší manažeři MUS 110 milionů franků z firemní pokladny a za ně nakoupili akcie MUS (49,98 procenta). Do těchto transakcí má být zapojený i bývalý náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Robert Sýkora.

Švýcaři v kauze MUS obžalovali i náměstka ministra Zemanovy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

V letech 1996 až 1998 údajně zpronevěřili manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) až 110 milionů franků z firemní pokladny. Ty pak putovaly ve formě údajného kreditu na účelově založenou společnost a posléze jimi byly koupeny akcie MUS (49,98 procenta). Akcie i peníze poté putovaly do dalších účelově založených společností.

Manažeři později vyvedli dalších 233 milionů franků z MUS, které rovněž putovaly na konta podivně založených společností. Část peněz údajně využili k nákupu 46,29 procenta akcií MUS vlastněných státem. Dohromady tak skupinka vlastnila už přes 97 procent společnosti MUS. „Akcie putují přes několik společností do dceřinné firmy amerického investora v kantonu Zug," připomíná server Česká pozice.

Podle obžaloby měla skupina českých průmyslníků dohromady ukořistit z MUS až 1,2 miliardy franků (víc než 25 miliard korun). K tomu, aby průmyslníci mohli získat akcie MUS, ale prý podpláceli různé úředníky a vlivné osoby: „Korupce se dle obžaloby dopustili Jiří Diviš, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Petr Kraus, Pavel Musela a Robert Sýkora,“ uvádí Česká pozice, která se opírá o obžalovací spis ze Švýcarska.

Ve hře je podle spisu komplexní síť desítek firem, která se rozpíná od Lichtenštejnska přes Gibraltar až po Panenské ostrovy. Mezi nimi mělo docházet k přeposílání peněz. Tyto transakce pak švýcarská prokuratura rozplétala údajně až šest let. Nakonec se jí podařilo celou věc dovést až do fáze obžaloby.

Náměstka dělal Grégrovi

Jednou z hlavních postav kolem podezřelých transakcí má být tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Ten byl náměstkem v době, kdy ministerstvo vedl Miroslav Grégr, jenž působil ve vládě Miloše Zemana. Sýkora prý kdysi obdržel 85 tisíc dolarů, tedy téměř tři miliony korun, od zbrojaře a lobbisty Pavla Musely. Ten je ale nyní po tragické nehodě, kdy spadl z posedu, na vozíčku a nesvéprávný. Peníze měl dostat Sýkora jako provizi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

13:47 Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

Prahu i významnou část Čech postihl v pátek kolem poledne masivní výpadek elektřiny. Petr Fiala ale …