Švýcarská vláda míní, že švýcarské soudy měly kompetenci rozhodovat v kauze MUS

28.08.2014 20:02 | Zprávy

Švýcarská vláda dnes v odpovědi na interpelaci poslance švýcarského parlamentu Luziho Stamma uvedla, že švýcarské soudy měly kompetenci rozhodovat v kauze Mostecké uhelné společnosti. Poukázala na to, že posuzované činy se staly i na území Švýcarska. V závažných případech je navíc možné soudit i trestné činy spáchané na území jiného státu. Vláda této alpské země také poukázala na pozitivní ohlas, s nímž se prý švýcarský proces setkal v českých médiích.

Švýcarská vláda míní, že švýcarské soudy měly kompetenci rozhodovat v kauze MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Soud v Bellinzoně loni v říjnu nepravomocně odsoudil bývalé manažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého k nepodmíněným trestům vězení za podvody a praní špinavých peněz. Proces nejen v České republice, ale i ve Švýcarsku poutal značnou mediální pozornost.

Poslanec ze Švýcarské lidové strany v červnu švýcarské vládě adresoval interpelaci s pěti otázkami, jejichž jádrem byla pochybnost o postupu, kdy „se Švýcarsko jako cizí soudce vytahuje na jiné státy". „Nemělo by se stávat, aby švýcarské soudy posuzovaly privatizační procesy v jiných zemích," namítal Stamm.

Dnes Stamm ČTK sdělil, že už na interpelaci dostal odpověď. V ní švýcarská Spolková rada (vláda) odmítla názor, že švýcarská justice není kompetentní posuzovat konkrétní okolnosti privatizačních procesů v jiných zemích. Soudní příslušnost je v určitých případech ze zákona rozšířena i na trestné činy spáchané v zahraničí a není v rozporu s principem státní suverenity. Navíc „je v rámci mezinárodního práva snaha o to, aby se čelilo beztrestnosti u závažné trestné činnosti".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…