Syrská armáda prý den před útokem objevila chemickou laboratoř s látkami zřejmě použitými v Dúmá

14.04.2018 19:30

V pátek objevila syrská armáda v oblasti Východní Ghúty laboratoř na výrobu chemických látek a dílnu pro výrobu munice. Server Novinky.cz uvedl, že v pátek o tom informovala syrská agentura SANA, podle které byl v tomto objektu nalezen i chlór, tedy látka zřejmě použitá při útoku v městě Dúmá 7. dubna.

Syrská armáda prý den před útokem objevila chemickou laboratoř s látkami zřejmě použitými v Dúmá
Foto: M.Kutilová
Popisek: V kurdském městě v Sýrii Kobaní
reklama

Zdroj ze syrské armády prý agentuře SANA sdělil, že laboratoř byla vybavena různými zařízeními umožňujícími výrobu rozličných jedů včetně těch, jež umožňují výrobu zakázaných látek. Nalezeny zde, podle jeho výpovědi, byly také kanystry, ampule a kádinky pro míšení látek.

Blíže se vyjádřil i k dílně na výrobu munice, která byla nalezena v Aftrisu. Uvedl, že se v ní vyráběly hlavice pro rakety ráže 60, 80 a 180 mm. Server Novinky.cz také informoval, že podle zdroje zde byla i munice pro děla ráže 37 mm, či odpalovací zařízení pro rakety, objeveny zde byly improvizované nálože.

Agentura SANA poskytla i video z dílny a laboratoře. Jsou v něm vidět záběry munice, minometné granáty, kanystry označené Hydrofix XR, bílý prášek, ochranná maska s očnicemi i ochranné oděvy. Na videu pak voják připsal dílnu bývalé Frontě an-Nusrá.

Mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová v pátek uvedla, že USA mají důkaz, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily chemické zbraně při útoku na město Dúmá. Washington však dosud důkazy nezveřejnil, protože jsou přísně tajné.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti jsou jiní, než je jejich obraz. Řeči o svobodě, a pak první podpoří cenzuru. Nacher ukazuje, co s nimi hrozí

14:11 Piráti jsou jiní, než je jejich obraz. Řeči o svobodě, a pak první podpoří cenzuru. Nacher ukazuje, co s nimi hrozí

„Je třeba obnažit, demaskovat, co jednotlivé politické subjekty navrhují. V tomto případě Piráty, pr…