Systém sledování kvality vysokých škol je neudržitelný, zaznělo v rozhlase

10.05.2013 17:52

Školné na vysokých školách je odepsané. O tom je přesvědčen místopředseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek, který podle svých slov hledí poněkud s nedůvěrou na další novelu vysokoškolského zákona. Všichni zúčastnění se u této novely ovšem shodují v tom, že je třeba výrazně změnit dohled nad kvalitou škol.

Systém sledování kvality vysokých škol je neudržitelný, zaznělo v rozhlase
Foto: red
Popisek: Učit se, učit se, učit se... (FF UK)

Místopředseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek se v pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil k dalším plánovaným změnám v zákoně o vysokých školách. Univerzity k tomuto návrhu zaslaly již sto padesát připomínek. Jak se tedy nakonec změní české vysokoškolské vzdělání? A jak napříště poznáme kvalitní školu?

Školné naštěstí nebude, zaznělo v rádiu

Jeden okruh připomínek se týká financování škol, druhý cílí na akreditaci oborů a hlídání kvality jednotlivých oborů a třetí balík připomínek směřuje k problematice autonomie vysokých škol. „Nechtěl bych říkat, že nevěříme v ochotu ministerstva vyjednávat, ale v české politice lze jen těžko některé věci předvídat,“ poznamenal Jašurek. V tuto chvíli tak není schopen říci, co se s připomínkami stane.

V pořadu přišla řeč také na školné. „Já jsem to pochopil tak, že vláda ani ministerstvo teď školné zavádět nechtějí…. Chápu to tak, že není ani veřejná poptávka po tom, aby bylo školné zavedeno," poznamenal host v pořadu s tím, že jeho dopady nejsou zdaleka tak pozitivní, jak tvrdí jeho zastánci, „Národní studentská rada také důrazně odmítla případný systém studentských půjček, protože nejde ani tak o pomoc, jako spíše zátěž do budoucnosti,“ prohlásil Jašurek.

Velký problém je v rychlosti

Všichni se shodují na tom, že dnešní systém sledování kvality je neudržitelný, vznikl tak trochu živelně… a všichni se shodují na tom, že toto je ta oblast, kde je třeba udělat změny. Akreditační komisi by měla nahradit instituce nová, vznikne v zásadě samostatný státní úřad Národní akreditační agentura. Ohledně akreditací vznikne nový systém, který by měl být schopen říci, zda daná škola funguje jako standardní vysoká škola a pokud ano, bude tato škola mít poměrně širokou autonomii při tvoření vlastních studijních programů. Pokud Národní akreditační agentura dospěje k závěru, že daná instituce nesplňuje všechny potřebné parametry, zapojí se do fungování instituce výrazněji.

„Občas mám pocit, že ani samo ministerstvo neví, čeho vlastně chce dosáhnout,“ poznamenal k novele dále Jašurek s dovětkem, že ministerstvo v zásadě nemá vypracovanou strategii, jak dál. Velký problém je pak v rychlosti, s jakou se o této novele diskutuje a s jakou je prosazována.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…