Systém sledování kvality vysokých škol je neudržitelný, zaznělo v rozhlase

10.05.2013 17:52

Školné na vysokých školách je odepsané. O tom je přesvědčen místopředseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek, který podle svých slov hledí poněkud s nedůvěrou na další novelu vysokoškolského zákona. Všichni zúčastnění se u této novely ovšem shodují v tom, že je třeba výrazně změnit dohled nad kvalitou škol.

Systém sledování kvality vysokých škol je neudržitelný, zaznělo v rozhlase
Foto: red
Popisek: Učit se, učit se, učit se... (FF UK)
reklama

Místopředseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek se v pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil k dalším plánovaným změnám v zákoně o vysokých školách. Univerzity k tomuto návrhu zaslaly již sto padesát připomínek. Jak se tedy nakonec změní české vysokoškolské vzdělání? A jak napříště poznáme kvalitní školu?

Školné naštěstí nebude, zaznělo v rádiu

Jeden okruh připomínek se týká financování škol, druhý cílí na akreditaci oborů a hlídání kvality jednotlivých oborů a třetí balík připomínek směřuje k problematice autonomie vysokých škol. „Nechtěl bych říkat, že nevěříme v ochotu ministerstva vyjednávat, ale v české politice lze jen těžko některé věci předvídat,“ poznamenal Jašurek. V tuto chvíli tak není schopen říci, co se s připomínkami stane.

V pořadu přišla řeč také na školné. „Já jsem to pochopil tak, že vláda ani ministerstvo teď školné zavádět nechtějí…. Chápu to tak, že není ani veřejná poptávka po tom, aby bylo školné zavedeno," poznamenal host v pořadu s tím, že jeho dopady nejsou zdaleka tak pozitivní, jak tvrdí jeho zastánci, „Národní studentská rada také důrazně odmítla případný systém studentských půjček, protože nejde ani tak o pomoc, jako spíše zátěž do budoucnosti,“ prohlásil Jašurek.

Velký problém je v rychlosti

Všichni se shodují na tom, že dnešní systém sledování kvality je neudržitelný, vznikl tak trochu živelně… a všichni se shodují na tom, že toto je ta oblast, kde je třeba udělat změny. Akreditační komisi by měla nahradit instituce nová, vznikne v zásadě samostatný státní úřad Národní akreditační agentura. Ohledně akreditací vznikne nový systém, který by měl být schopen říci, zda daná škola funguje jako standardní vysoká škola a pokud ano, bude tato škola mít poměrně širokou autonomii při tvoření vlastních studijních programů. Pokud Národní akreditační agentura dospěje k závěru, že daná instituce nesplňuje všechny potřebné parametry, zapojí se do fungování instituce výrazněji.

„Občas mám pocit, že ani samo ministerstvo neví, čeho vlastně chce dosáhnout,“ poznamenal k novele dále Jašurek s dovětkem, že ministerstvo v zásadě nemá vypracovanou strategii, jak dál. Velký problém je pak v rychlosti, s jakou se o této novele diskutuje a s jakou je prosazována.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…