TOP 09 a STAN chtěly novelou ztížit odvolání státních zástupců. Vláda jim to nejspíš shodí

08.06.2019 21:12

Vláda nejspíš odmítne opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Proti předloze se podle předkládací zprávy postavila jak Ministerstvo vnitra a Ministerstvo spravedlnosti, tak Nejvyšší státní zastupitelství. S novelou naopak souhlasil Nejvyšší soud. S podobným návrhem přišla TOP 09 už dříve, vláda a Sněmovna ji ale před rokem zamítly.

TOP 09 a STAN chtěly novelou ztížit odvolání státních zástupců. Vláda jim to nejspíš shodí
Foto: STAN
Popisek: STAN

STAN a TOP 09 nynější předlohu předložily před měsícem v souvislosti s výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou (oba za ANO). S tím souvisely obavy, že by nová ministryně mohla odvolat vedoucí státní zástupce kvůli kauze Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Novela počítá s tím, že vedoucí státní zástupce by bylo možné odvolat pouze po rozhodnutí kárného senátu. Předloha také vymezuje funkční období vedoucích státních zástupců. V případě nejvyššího státního zástupce by to bylo deset let, u ostatních sedm let.

Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo se záměrem stanovit funkční období vedoucích státních zástupců a umožnit jejich předčasné odvolávání pouze cestou kárného řízení, což by vyloučilo jejich sesazení podle vůle exekutivy. V poslanecké předloze ale podle ministerstva chybí pravidla pro výběr vhodných adeptů na vedoucí státní zástupce.

Úřad Benešové odmítl i změnu mechanismu jmenování náměstků vedoucích státních zástupců. „K diskusi je rovněž i to, zda kárným žalobcem vedoucích státních zástupců má být veřejný ochránce práv,“ dodalo ministerstvo, podle nějž téma vhodněji upraví chystaný vládní návrh. Podobné výhrady měly Ministerstvo vnitra a Nejvyšší státní zastupitelství.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…