Tady jsou za Sputnik rádi. Skvělé zprávy, jinak totiž mají kulové

22.02.2021 12:50

Stálým tématem českých diskuzí zůstává, zda má Česko certifikovat vakcínu z Ruské federace Sputnik V ještě předtím, než tak učiní orgány Evropské unie. Ale Sputnik ovlivňuje politiku i jinde. 20 000 dávek dorazilo do pásma Gazy přes Egypt. Odesílatel? Spojené arabské emiráty. Jedná se o „dar“, ale stojí za ním dle serveru France24.com konkurent současného prezidenta Abbáse.

Tady jsou za Sputnik rádi. Skvělé zprávy, jinak totiž mají kulové
Foto: Repro France24.com
Popisek: Dodávka vakcíny Sputnik ze Spojených arabských emirátů dorazila do Palestiny

Jak informuje francouzský server France24.com, do pásma Gazy dorazilo přibližně 20 000 dávek ruské vakcíny a to ze Spojených arabských emirátů. O tuto zásilku se údajně postaral konkurent palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a načasování je více než výmluvné. Za tři měsíce totiž budou v Palestině volby. Do Gazy se vakcíny dostaly přes hranici s Egyptem, nikoliv přes Izrael.

Anketa

Je dobře, že Roman Prymula odešel ze všech veřejných funkcí a nechce se vracet?

hlasovalo: 11657 lidí

Zásluha za dodání vakcíny jde podle France24.com za Mohamedem Dahlanem, dříve jedním ze špičkových politiků Fatahu, který ovšem v současné době žije v exilu právě v emirátech. Ten zásilku označil za „štědrý dar z Abu Dhabi“. V současnosti je poradcem šejka Mohameda bin Zaída al-Nahjána, korunního prince a přinejmenším významného hráče v politice Spojených arabských emirátů.

Palestinská samospráva vydala prohlášení, že se o zásoby, které byla schopna sehnat, podělí s Hamásem, který kontroluje Gazu. Ovšem dodávky od palestinské samosprávy blokuje Izrael a vojáci zodpovědní za blokádu Gazy tvrdí, že dodávky pustí, až dostanou instrukce od politiků. Za to byl Izrael kritizován jak Hamásem, tak palestinskou samosprávou. A OSN zemi vyzvala, aby zajistila, že i Palestinci budou očkováni.

Dodejme, že Izrael je nejproočkovanějším národem na světě. Dle serveru OurWorldInData.org má vakcinovaných 85 lidí ze sta. Ovšem hned za Izraelem jsou ve světovém mistrovství v očkování právě Spojené arabské emiráty s průměrem 56 lidí očkovaných ze sta. A tak je možné, že státy, kterým se podařilo vakcinací dosáhnout potlačení pandemie, začnou vakcíny používat v politickém boji. A Gaza je první ukázka.

Postup vakcinace ve světě:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

16:59 Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

„Dlouhodobým operacím, jako byl Afghánistán, odzvonilo,“ zhodnotil předseda vlády Andrej Babiš na sl…