Tady slavili Rusové a Američané dohromady. Sledovali jsme parádu na demarkační linii v Rokycanech

06.05.2018 6:30

REPORTÁŽ Hymny Spojenců a České republiky zazněly v Muzeu demarkační line v Rokycanech na západě Čech. U bust generálů Rybalka a Robertse položili věnce hosté pietního aktu – mj. vicekonzulka generálního konzulátu Ruské federace v Karlových Varech Marie Semenová, tiskový atašé velvyslanectví USA Edward Finlay a senátorka Milada Emmerová (ČSSD). Populární lékařka, senátorka se v projevu pochlubila, jak přispěla k pomoci válečným veteránům. Zástupce americké armády poděkoval České republice za její aktivní zapojení do Severoatlantické aliance při obraně společných hodnot, které sdílíme mezi našimi zeměmi.

Tady slavili Rusové a Američané dohromady. Sledovali jsme parádu na demarkační linii v Rokycanech
Foto: Václav Fiala
Popisek: Skauti s vlajkami všech spojenců z druhé světové války
reklama

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6524 lidí

Více než tisícovka převážně mladých lidí s dětmi mohla zhlédnout řadu bojových ukázek, ukázek současné i bývalé vojenské techniky, nechybělo například ani představení Policie ČR. Při příležitosti oslav byla v muzeu, nacházejícím se v bývalém areálu vojenských kasáren, otevřena nová naučná stezka československého opevnění a železné opony.

Rusko a USA

Vicekonzulka Ruské federace Semenová mj. uvedla, že město Rokycany se stalo velmi důležitým historickým bodem v ukončení druhé světové války. „Protože se tu setkala spojenecká vojska. To bylo symbolem, že je válka u konce. Vzpomeňme na všechny vlastence ze zahraničního odboje, kteří zemřeli za svoji svobodu a především za svobodu, kterou si dnes užíváme. Lidé nezemřeli nadarmo. Tím, že na ně vzpomínáme, děkujeme jim za naši svobodu, za náš život,“ uvedla ve svém stručném projevu.

V delším vystoupení pak promluvil zástupce americké ambasády. „Česká republika si připomíná sto let své existence a současně také sto let oficiálních vztahů mezi oběma našimi zeměmi,“ uvedl tiskové atašé. „Během nich hrály Spojené státy mnohokrát důležitou roli v podpoře demokracie a prosperity českých zemí. Rád bych zmínil několik příkladů – Spojené státy hrály klíčovou roli v začátcích vzniku Československa. Bylo to v USA, kde Tomáš Garrigue Masaryk a zástupci Čechů a Slováků podepsali 31. května 1918 Pitsburskou smlouvu, což byl první krok k nezávislosti a k vytvoření samostatného státu.

V říjnu stejného roku Masaryk sepsal ve Washingtonu Československou deklaraci nezávislosti. Dokonce se inspiroval americkou ústavou při první československé ústavě. Po 27 letech, v roce 1945, americká armáda v čele s generálem Pattonem osvobodila tento krásný region od nacistické okupace. A v roce 1989 USA podpořily a povzbudily vaši mladou a rozvíjející se demokracii, kterou jste statečně obnovili po desetiletích komunistické nadvlády,“ vypočetl atašé několik významných bodů z historie vzájemné spolupráce.

„Jako člen NATO ukázala Česká republika, že je připravena po boku svých spojenců, včetně Spojených států, přispět k obraně našich společných hodnot. Nadále je však třeba vzdávat čest těm, kteří svými životy zaplatili za to, aby další generace mohly žít v míru a svobodě,“ pochválil a zároveň burcoval zástupce velvyslanectví Spojených států.

Potlesk pro docentku a doktorku…

Senátorka Milada Emmerová nejdříve pochválila organizátory akce, kterým poděkovala že umožňují tuto každoroční slavnost. „Aby byla věčnou připomínkou těch hrůzných dnů, které bychom již nikdy nechtěli opakovat. A abych vám řekla také moji konkrétní zásluhu, tak jsem popsala chorobu veteránů v Perském zálivu,“ uvedla neskromně za mírného potlesku přítomných.

„A díky tomu jsem se dostala do newyorské akademie věd a zasloužila jsem se o to, aby Klub válečných veteránů byl legalizován v zákoně a aby se slavil 11. listopad jako památný den válečných veteránů,“ zhodnotila svůj přínos Milada Emmerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…