Tajné nahrávky: Chovanec tě chce vyhodit, slyšel klíčový muž od šéfa nad kávou a doutníkem. Noviny vidí skandál

21.07.2015 7:41

Milan Chovanec (ČSSD) zřejmě zasáhl do personálního složení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), přestože jedním z cílů jejího vzniku bylo, aby ministr vnitra neměl pod sebou zároveň jak policii, tak i její kontrolu. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Tajné nahrávky: Chovanec tě chce vyhodit, slyšel klíčový muž od šéfa nad kávou a doutníkem. Noviny vidí skandál
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek v pořadu ČT Hyde park
reklama

Loni v květnu se první náměstek GIBS Dušan Brunclík zastavil podle listu „na kávu a doutník“ u ředitele GIBS Ivana Bílka. Šéf mu oznámil, že chystá reorganizaci úřadu, a on proto přijde o místo.

Podle tajných nahrávek za loňským odchodem prvního náměstka ředitele GIBS Dušana Brunclíka byla politika. Na odchod podle slov šéfa GIBS Ivana Bílka tlačili straníci ČSSD. „Na mě naběhli, jak si mě zavolal ten Chovanec, tak to bylo docela úsilí,“ říká podle listu na záznamu ze své vlastní kanceláře Bílek. „Já jsem trval na dvou věcech. Zaprvé, že to nechci od nějakého Chovance, ale chci to slyšet od premiéra. Zadruhé, že chci, abys zůstal ve vedení inspekce. Takže tohleto je asi čtvrtá varianta. Ve středu jsem byl u premiéra ve sněmovně a v sobotu v Poděbradech mi to odkejvnul (ze záznamu prý není jasné, zda je míněn premiér Sobotka). A s tím samozřejmě že celou bezpečnostní komunitu řídí pan Chovanec,“ pokračuje deník v citaci nahrávky.

Premiér řekl, že vše, co chce Chovanec, je správně

Na další nahrávce pak Bílek situaci rozvádí. „Trval jsem na tom, že prostě s tím premiérem musím mluvit. Takže na středu jsme se domluvili. On řekl, že všecko to, co chce Chovanec, je správně. Takže jsem mu to nechal a v sobotu byl v Poděbradech,“ řekl Bílek.

List pak připomíná, že náměstek Brunclík nabídku na jiné místo odmítl a inspekci k prvnímu červnu loňského roku opustil. Brunclík listu autentičnost záznamů potvrdil. „Nějaká dobrá duše mi nahrávky hodila doma do schránky,“ řekl listu Brunclík.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová důvody pro odchod Brunclíka vysvětlila mimo jiné i tím, že nesplňoval kvalifikační předpoklady na nově vytvořené místo náměstka a nové místo vedoucího odboru vnitřních záležitostí odmítl. Uvedla také, že šéf inspekce musí komunikovat s ministrem vnitra, protože tento rezort plní koordinační úlohu v oblasti služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Ministr Chovanec navíc GIBS opakovaně kritizoval.

Jenže to je v rozporu s tím, co šéf GIBS Bílek říká na nahrávce odposlechu: „Chovanec, to je pragmatik, naprostej. On říkal, inspekce funguje dobře, ale vidíte, jak to je. Vy nemáte důvěru.“

List upozorňuje, že jak Ivan Bílek, tak Dušan Brunclík jsou lidé v bezpečnostní komunitě považovaní za spojence bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…