Tak co s tím uděláte? Hraje se o Šlachtu a jeho čtvrt milionu voličů

20.01.2023 16:25 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman udělil milost manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové (dříve Nagyové) v případu zneužití Vojenského zpravodajství. U Nečasové, jež jako někdejší šéfka premiérova kabinetu nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a také dva zaměstnance Úřadu vlády, Zeman přihlédl k tomu, že „od té doby žije řádným životem“. „Absolutní prasárna!“ míní bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Za voliče své Přísahy se obrací na oba prezidentské kandidáty.

Tak co s tím uděláte? Hraje se o Šlachtu a jeho čtvrt milionu voličů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta

Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy za to, že Nečasová v době, kdy byla milenkou tehdejšího premiéra Nečase a zároveň šéfkou jeho kabinetu, nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka rozhodl „cestou milosti o zmírnění trestu“ pro Nečasovou, jelikož ta dle něj „od té doby žije řádným životem“.

„Prezident republiky svým rozhodnutím o zmírnění trestu prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let a k tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem,“ informoval prezidentský mluvčí a doplnil, že milost se nevztahuje na trest v podobě zákazu činnosti.

Ministerstvo spravedlnosti doplnilo, že „nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o tomto žádné řízení“.

Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, pod jehož vedením se v červnu 2013 uskutečnil zásah na Úřadu vlády ČR, při kterém byla zatčena právě i Nečasová, prezidentovu milost označil za „absolutní prasárnu“. „Janě Nečasové reálně hrozilo, že by zaslouženě skončila ve vězení,“ tvrdí.

Dle Šlachty „je jasné, že se na tom domluvila ODSka a Zeman. Další totální pošlapání spravedlnosti“.

Předseda hnutí Přísaha, které u posledních voleb v roce 2021 volilo 251.562 lidí (tehdy 4,68 % voličů), se poté obrátil na oba prezidentské kandidáty a expremiéra Andreje Babiše (ANO) a generála Petra Pavla se za „všechny voliče Přísahy“ dotázal, co na dnešní milost od prezidenta Miloše Zemana pro Nečasovou „říkají“.

ČTK připomíná, že Nečasová aktuálně figuruje i v dalších kauzách a Obvodní soud pro Prahu 1 se v současnosti zabývá kauzou takzvaných trafik pro poslance ODS, ve které čelí obžalobě z podplácení společně s expremiérem i s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem.

V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby již byla Nečasová pravomocně osvobozena a kauza jejího nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů loni v říjnu skončila, jelikož je již promlčená.

Expremiér Nečas v současnosti čelí obžalobě, že v případu zneužití zpravodajské služby dvakrát křivě vypovídal ve prospěch své ženy. Nečas obvinění odmítá. Kauzu Vojenského zpravodajství označil za politickou, jejím účelem podle něj bylo svrhnout vládu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tohle by se za komunistů nemohlo stát!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHanees , 20.01.2023 16:49:54
Na sítích narůstá ukrouprchlické porno. Nejen, že chlastají v odvedeneckém věku za naše prachy v našich hospopdách ale i mafie se tady rozjíždí!!! A co na to organizovaný zločinec na vnitru???

|  11 |  0

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…