Tak si stojí Rusnok: Vyjádřila se i Karolína Peake

23.07.2013 7:25

V pondělí pokračovala jednání o důvěře pro nový vládní kabinet Jiřího Rusnoka. Prezident Miloš Zeman si zval zástupce nejsilnějších sněmovních klubů, zatímco vláda dostávala podporu od řady politiků z levé části spektra. Pravice naopak trvá na tom, že právo sestavovat vládu má pouze její zástupkyně Miroslava Němcová. Nahlas to řekla například předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake.

Tak si stojí Rusnok: Vyjádřila se i Karolína Peake
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

„Jsme už více než měsíc konsistentní a podporujeme kandidaturu Miroslavy Němcové. Z toho vyplývá i nepodpora vládě úřednické,“ prohlašuje předsedkyně strany LIDEM. Zároveň ale naznačila, že pokud by Rusnokův kabinet získal důvěru, nechovala by se její strana nijak hystericky a byla by schopna podpořit některé vládní návrhy.

Například v otázce státního rozpočtu by se prý nechtěla chovat tak kategoricky jako Miroslav Kalousek, který prohlašuje, že vládě, které nevěří, by své peníze svěřit nemohl. „Raději bych se chovala konstruktivně a neuvrhovala zemi do rozpočtového provizoria,“ prohlašuje Peake v rozhovoru pro Právo.

Významná podpora pro Rusnokův kabinet mezitím zazněla z ČSSD, disponující nejsilnějším sněmovním klubem. Předseda poslanců Jeroným Tejc naznačil, že začíná kabinet vnímat jako hráz proti pravici. „Shodli jsme se, že by se neměla vracet pravicová koalice,“ uvedl po schůzce s prezidentem Zemanem. V televizních Událostech, komentářích pak dodal, že nedůvěra Rusnokově vládě vyvolává nebezpečí návratu pravice.

Vlivný jihočeský hejtman Jiří Zimola pak svým spolustraníkům rovnou doporučil, aby hlasovali pro Rusnokovu vládu. Učinil tak zejména na základě zkušenosti s jednáním vlády s hejtmany minulý pátek. „Přístup ze strany vlády mi přišel lepší, kompetentnější než u té předchozí,“ uvedl s tím, že má dojem, že podobný názor sdílí i členská základna.

Naopak TOP 09 a ODS se prezidentovi během pondělních jednání přesvědčit nepodařilo. Petr Gazdík mu do Lán přinesl česnek z vlastní zahrádky, po jednání však znovu prezidentovi vyčetl, že neakceptuje situaci v Poslanecké sněmovně.

„Je úplně jedno, jaký má ta vláda program. Vznikla v rozporu s principy parlamentní demokracie,“ uvedl na odchodu Benda. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …