Z přehledného grafického znázornění publikovaného na Defense News vyplývá, že vojenské cvičení či jiná vojenská aktivita Spojených států proběhly v loňském roce v devíti evropských zemích. Vedle tradičních spojenců Velké Británie, Polska a Německa věnovaly Spojené státy největší pozornost Pobaltí. Z celkových 26 akcí americké armády v Evropě proběhla plná polovina právě v Estonsku, Lotyšsku a Litvě. Drtivá většina z nich se konala v rozmezí března až května 2014 jako odpověď Washingtonu na ruskou anexi Krymu a vměšování se do počínajícího vojenského konfliktu na východní Ukrajině.
Za nejvýznamnější akci loňské roku konanou v Pobaltí lze považovat další ročník vojenských cvičení s názvem Saber Strike, které se vedle Spojených států a Pobaltí pravidelně účastní také Velká Británie, Polsko, Norsko a Finsko. V loňském roce se prvně k tomuto společnému cvičení připojila také Kanada a Dánsko. Náplní Saber Strike jsou jednotlivá cvičení na štábní úrovni konající se na různých místech území Litvy, Estonska a Lotyšska. Součástí Saber Strike je zároveň integrace americké přímé letecké podpory s pozemními silami jednotlivých spojenců. Veškeré aktivity probíhají společně a jejich cílem je obecně zlepšit operační schopnosti v různých misích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro