Tak tedy: Jdete na Hrad?

26.10.2016 8:40

Jít, či nejít na Hrad? Od chvíle, kdy předseda sněmovního hnutí STAN Petr Gazdík ohlásil, že proti oficiálním oslavám 28. října na Pražském hradě uspořádá na Staroměstském náměstí demonstraci těch, kteří se na Hrad jít stydí, dostávají všichni politici otázku, ke které z akcí se přidají.

Tak tedy: Jdete na Hrad?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na druhé nádvoří Pražského hradu
reklama

Poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup ještě před úterní tiskovou konferencí prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka a šéfa protokolu Jindřicha Forejta oznámil na svém facebooku, že si počká právě na tuto tiskovku, přičemž je spíše rozhodnutý jít, neboť jako poslanec ještě výročí vzniku republiky nikdy nevynechal.

Na alternativní oslavy na Staroměstském náměstí, kde se má prezentovat uvažovaný prezidentský kandidát Michal Horáček, však prý nepůjde zcela určitě. „Nebudu dělat před světem tyjátr,“ vzkazuje. Celá akce je podle něj spíše spektakulárním startem volebního roku 2017. „STAN povzbuzený úspěchem z krajských voleb, účast notorického zájemce o prezidentský úřad Pitharta a ambiciózního prezidentského kandidáta Horáčka...,“ připomíná.

Mnohem více se mu zamlouvá návrh, se kterým přišla Miroslava Němcová z ODS a modifikoval jej Soukupův kolega Radek Vondráček. „Pozvat pana Bradyho v podvečer na slavnostní zasedání Sněmovny, tam mu poděkovat a ocenit jeho osobnost. Potom jít i na Hrad a tam oslavit 28. říjen důstojně v prostorách, kde se to stalo tradicí,“ doporučuje.

Jestliže bylo Jiřímu Bradymu vyznamenání přislíbeno, měl by jej podle Soukupa dostat. „To říkám i přesto, že jsem pana Bradyho před dvěma dny ještě neznal. Připouštím, že je to moje chyba,“ dodává.

Prezident by podle něj neměl mezi největšími legendami této země oceňovat i své fanoušky, bohužel se to však každý rok stává, a tak letos po Filipu Renčovi a Františku Ringo Čechovi dostane ocenění Daniel Hůlka. „Jejich přítomnost mně připadá mezi hrdiny bitvy o Anglii, mezi významnými vědci anebo lidmi, kteří se jinak zasloužili o stát, poněkud absurdní,“ myslí si. Připomíná však, že stejnému pokušení podléhali i oba Zemanovi předchůdci.

Další politici se ke své účasti na Hradě vyjádřili v anketě Lidových novin. Nejjednodušeji to vyřešil ministr financí Andrej Babiš: „Tak jako každý rok budu s dětmi mimo Českou republiku, mají v tomto týdnu prázdniny,“ sdělil novinářům.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na Hrad půjde, z úcty k tradici. „Vždy se účastním těchto výročí, protože je tam vždy vyznamenána řada lidí, kteří si to zaslouží, a považoval bych za špatné svou nepřítomností jejich činy takto zpochybňovat,“ dodává. Státní svátek by podle něj měl být obdobím jednoty a smíru.

Podobně se rozhodla i jeho kolegyně Michaela Marksová Tominová. Ministryně práce a sociálních věcí si ale neodpustila poznámku, že letos „velmi váhala“. Půjde i samotný premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého by státní svátky měly občany spojovat. Jediným členem vlády za ČSSD, který letos bude „Hrad“ bojkotovat, tak nejspíš bude ministr bez portfeje Jiří Dienstbier. „Svátek oslavím jinak. Vede mě k tomu nemravnost jednání prezidenta a jeho spolupracovníků,“ sdělil Lidovým novinám.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Z ministrů za ANO potvrdila účast Karla Šlechtová i Dan Ťok. Pozoruhodně odpověděl ministr obrany Martin Stropnický, který řekl, že on se do kolonek „jdu“ nebo „nejdu“ nevejde. Z dalších slov ale vyplynulo, že vzhledem k tomu, že ministr obrany je tradičně významným účastníkem oslav 28. října, tak si nedovede představit, že by jejich vyvrcholení na Pražském hradě ignoroval.

Naopak lidovečtí ministři akci na Hradě kolektivně bojkotují. Marian Jurečka oznámil, že „nechce přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě“. Pavel Bělobrádek také nepřijde, ujistil však, že nebude odsuzovat ty, kteří půjdou.

Oslovení zástupci opozice se shodli v tom, že na Hrad nepůjdou a totéž učiní i další zákonodárci z jejich stran. Předseda hnutí STAN Petr Gazdík, který konkurenční akci na Staroměstském náměstí vymyslel, vysvětlil, že si chce státní svátek připomínat v důstojnější atmosféře, než jakou dnes na Hradě vytváří prezident Zeman. Jestliže popírá hodnoty, na kterých naše státnost stojí, neměl by podle Gazdíka mít právo si státní svátek monopolizovat.

Petr Fiala sdělil, že všichni poslanci ODS se zcela dobrovolně rozhodli na Hrad nejít, neboť „snižování oslav ze strany prezidenta republiky dosáhlo rozměru, který jsem si ani ve své fantazii nedovedl představit“.

Miroslav Kalousek promluvil za celou stranu TOP 09, jejíž účast prý „není možná“. Obává se prý, že se bude opakovat loňský scénář, kdy si přebíral vyznamenání místopředseda komunistické Štrougalovy vlády, což bylo „přivlastnění státního svátku k vlastním názorům, nikoliv k oslavě státního svátku svobodné země“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se

8:59 Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se

Václav Klaus je zdravý, úspěšně se zbavil covidu a byla mu ukončena izolace. Exprezident se vrací do…