Tak to chodí na severu. Přečtěte si o předvolebních praktikách z Mostu, které míří před soud

25.10.2014 12:59

Až do poslední chvíle čekalo s podáním stížnosti na volby Sdružení Mostečané Mostu, které v severočeském statutárním městě dosud bylo u kormidla, ale tentokrát i přes dobré druhé procentuální umístění ve volbách a snahy o koalici s ANO mělo skončit v opozici. Lhůta pro podání návrhů skončila včera v 16 hodin. Místní uskupení to ještě na poslední chvíli stihlo.

Tak to chodí na severu. Přečtěte si o předvolebních praktikách z Mostu, které míří před soud
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Billboard, poškozující kandidátku Jeníčkovou

Sdružení Mostečané Mostu (SMM, volební číslo 3) podalo v zákonné lhůtě u Krajského soudu v Ústí nad Labem návrh na vydání rozhodnutí o neplatnosti voleb do Zastupitelstva města Mostu. Návrh byl soudu doručen v pátek 24. října v odpoledních hodinách.

V návrhu upozorňují na skutečnost, že hlavní volební soupeř – vítěz Severočeši Most se svým kandidátem Jiřím Zelenkou – používal v kampani neférové praktiky. Podle názoru sdružení kampaň „vybočila z rámce civilní etiky a morálky, která je standardem všedního života, ale vymkla se i z rámce běžné volební kampaně. Základem takové kampaně musejí být především principy demokratické společnosti, tak jak o nich hovoří i článek 22 Listiny základních práv a svobod. Soutěž politických stran tedy musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti.“

V předvolební kampani byla používána podle SMM zkreslená a lživá tvrzení. „Jejich jediným cílem bylo poškození dobrého jména a politické prestiže kandidátů a činovníků navrhovatele, či navrhovatele jako celku. Svým objemem, délkou a intenzitou tato kampaň zcela zásadním způsobem ovlivnila a zkreslila svobodnou vůli voličů,“ píše SMM v návrhu. Jeho součástí je příloha dokumentů jako důkazních prostředků pro soud o vedení kampaně Severočechy Most.

Je to podvod. Jako by nebyla při smyslech

Nechybí mezi nimi ani dokumentace k předvolebním billboardům s fotografií nynější první náměstkyně primátora Hany Jeníčkové. Ta byla na kandidátce SMM až šestá v pořadí, z čehož je zřejmé, že se primátorkou stát nemohla, přesto však text billboardu ironicky tvrdil „Těším se na post primátorky, nezklamu vás“. Ve vztahu k voličům jde vysloveně o podvod. Kandidátem na primátora je za SMM Jan Syrový, nynější ředitel Technických služeb města Mostu.

Jak novináři sami v průběhu volební kampaně zjistili, byla zneužita fotografie krajské redakce jednoho z celostátních deníků, bylo vyretušováno pozadí snímku a ten byl celý rozostřen, aby kandidující vypadala na fotografii tak, že není při smyslech. Žurnalisté zjistili i to, že na billboardu „podepsané“ Sdružení Mostečané Mostu není jeho autorem. „Tato kampaň prostřednictvím neoprávněně užité a zkreslené fotografie spolu s napodobením naší grafiky dehonestovala osobu kandidátky hnutí JUDr. Hany Jeníčkové,“ konstatuje dokument určený soudu.

Kampaň Severočechů Most měla podle poznatků vedení SMM za následek „fatální zkreslení výsledků voleb“, a proto se rozhodlo podat návrh na rozhodnutí o jejich neplatnosti.

Hnutí se ještě tento týden pokoušelo vyjednat za zády vítěze koalici s ANO, které se však nakonec spojilo s vítězem a o hnutí SMM se vyslovovalo nelichotivě i na Facebooku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík hrozí Dukovi kvůli postoji k „sirotkům“ Posledním soudem. Hlavně politicky, soudruzi, posmívá se mu

17:45 Halík hrozí Dukovi kvůli postoji k „sirotkům“ Posledním soudem. Hlavně politicky, soudruzi, posmívá se mu

Kněz Tomáš Halík se na serveru NeviditelnýPes.cz vyjádřil ke kardinálu Dominiku Dukovi a kauze syrsk…