Tak to chodí v komunální politice. Příběh z Krkonoš s podnikavým starostou a miliony od Němců, které nikdo neviděl

02.11.2014 8:59 | Zprávy

Málokde měli před uplynulými komunálními volbami tak konkrétní téma jako ve vyhledávaném českém horském letovisku – Peci pod Sněžkou. Rozhořel se tam spor o peníze od automobilky BMW. Pro jiná města by šlo o zanedbatelnou sumu, pro horské městečko to jsou nemalé peníze.

Tak to chodí v komunální politice. Příběh z Krkonoš s podnikavým starostou a miliony od Němců, které nikdo neviděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lyžaři, ilustrační foto

Proti sobě se tak postavili dvě znesvářené strany místních boudařů a podnikatelů v cestovním ruchu. Jedni kandidovali pod hlavičkou sociální demokracie a nezávislých kandidátů Žijeme Sněžkou. Druzí, soustředění okolo peckého starosty Alana Tomáška, jako sdružení nezávislých kandidátů Sněžka. Téma je i po volbách stále živé.

V roce 2011 v zimě pořádalo BMW v Peci pod Sněžkou velkou akci na podporu své značky BMW xDrive. Během té doby jednali zástupci BMW se starostou a podle tvrzení Žijeme Sněžkou jej oslovili s tím, že by měli zájem stát se partnery. S tímto návrhem pak předstoupil dle vyjádření části místních aktivistů starosta Alan Tomášek na zastupitelstvo.

„Podle jeho slov měla spolupráce probíhat tak, že někde po městě a v lyžařském středisku budou vystaveny vozy BMW s pohonem xDrive, na plochách města bude jejich propagace, dokonce měly být na kanálech v ulicích loga BMW. Uběhlo několik týdnů a na dalším zastupitelstvu jsem se coby zástupce opozice osobně dotázal starosty, jak pokračuje ta věc s partnerstvím s BMW. Starosta na poradě zastupitelstva sdělil, že BMW si vybrala k partnerství jen firmu místního významu, která provozuje bobovou dráhu - společnost Sivia CZ. Město, za které jednal v tomto případě pouze sám starosta, se tak nechalo zcela nepochopitelně vyšachovat z tak lukrativního uzavření dlouhodobého partnerství a přenechalo zcela záměrně nejvýznamnějšího partnera v regionu soukromému subjektu,“ popisuje příběh Luboš Brát, předseda hnutí Žijeme Sněžkou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…