Takhle to bylo s hloupým Viktorem Janukovyčem. Ransdorf se podíval na začátek krize na Ukrajině

18.08.2014 16:11

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč byl mimořádně chamtivý a hloupý, píše europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). Ve svém textu, který je prvním dílem série textů o Ukrajině, vysvětluje příčiny a průběh ukrajinské krize a ukazuje na skupinu oligarchů, kteří měli větší roli, než si ostatní myslí.

Takhle to bylo s hloupým Viktorem Janukovyčem. Ransdorf se podíval na začátek krize na Ukrajině
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Anketa

Bude koncem roku 2017 Andrej Babiš ještě v politice?

hlasovalo: 6415 lidí

Podle Miloslava Ransdorfa se Viktor Janukovyč pokoušel o různé kombinace, například když na počátku pustil do politické hry radikálního nacionalistu Oleha Ťahnyboka. „Myslel si, že může současně hrát se Západem i s Ruskem a oba obehrát. Nepochopil, že jde o všechno, a zastavil čištění Majdanu v domnění, že se s Američany nějak dohodne o ‚své‘ miliardě. Janukovyč  nereagoval na bankovní krizi (2011), ani na průmyslovou krizi (2012), která odstartovala střety mezi oligarchy. Ti zahájili boj mezi sebou o to, komu se podaří otevřeně převzít moc. Což se jim podařilo,“ popisuje ve svém textu.

V roce 2010 bylo na Ukrajině osm dolarových miliardářů, o rok později už 21. „Hlavními sponzory Janukovyče byli Rinat Achmetov (jeho majetek se odhaduje na 16 miliard dolarů) a Dmytro Firtaš. Achmetov se věnoval kontrole vlády a Firtaš kontrole prezidentovy administrace,“ doplňuje Ransdorf.

Celý text si PŘEČTETE ZDE.

„V oligarchické struktuře hrála svou roli také Janukovyčova rodina. Kontrolovala celní záležitosti, zemědělství, infrastrukturu. Ve srovnání s jinými oligarchy byl Janukovyč `chudák`, ale měl velkou moc a z ní čerpal ekonomické výhody. Janukovyč poskytl oligarchům nové možnosti i tím, že zlikvidoval zbytky sociálního státu, který rozvraceli všichni předchozí prezidenti od Kravčuka přes Kučmu až po Juščenka. Janukovyč sociální stát dorazil,“ vysvětluje europoslanec.

„Janukovyč byl mimořádně chamtivý a mimořádně hloupý. Proti moci oligarchů se mohl opřít o občany a drobné podnikatele, ale jeho skupina ostře zvýšila daně nejen středním podnikatelům, ale i živnostníkům a drobným (i nejdrobnějším) podnikatelům. ‚Rodině‘ bylo nutno platit 60 %!  Mnozí z těch, kteří protestovali na Majdanu, tam šli právě z těchto finančních důvodů,“ ukazuje na příčiny ukrajinské krize Ransdorf.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …