Takhle to bylo v Kremlu mezi Zemanem a Putinem. Odhaleny detaily

21.05.2015 13:11

Martin Nejedlý seděl společně s prezidentem Milošem Zemanem na jednání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Serveru Neovlivní.cz pak prozradil, jak schůzka na prezidentské úrovni probíhala.

Takhle to bylo v Kremlu mezi Zemanem a Putinem. Odhaleny detaily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý se zdraví s Jaromírem Duškem

Putin prý jako hostitel v souladu s diplomatickým protokolem zvolil formát schůzky. „Až v Moskvě jsme se dozvěděli, že schůzka bude probíhat ve formátu 1+2. Tedy prezident a dva jeho spolupracovníci. Do posledního okamžiku jsme netušili, kdo bude u jednání za ruskou stranu,“ prozrazuje Nejedlý. Schůzka pak trvala více než hodinu.

Zeman prý chtěl na schůzku připravit kromě politické agendy také ekonomická témata, zejména pohledávky českých podnikatelů u ruských firem. Právě proto prý přizval Nejedlého, svého ekonomického poradce. „Řekl mi: ‚Martine, prosím, nachystej mi podklady, kdybychom dostali možnost řešit ekonomické věci, abychom věděli, co tam přesně říct,‘“ prozrazuje k tomu Nejedlý.

Celý text ZDE

Díky tomu se na stůl dostala i pětimiliardová pohledávka z výstavby elektrárny na Uralu. Jak říká, tu mu do podkladů připravilo velvyslanectví, vedení České exportní banky i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které při přípravě na schůzku kontaktoval. Proto jej velmi rozčiluje, že se stále mluví o tom, že si u Putina hájil vlastní hospodářské zájmy.

Ruská strana v agendě schůzky preferovala diplomatická témata, což se projevilo i v tom, že prezident Putin si jako partnery vybral ministra Sergeje Lavrova a zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova. Zejména prý chtěli jednat o dalším osudu hospodářských sankcí.

„Pan Putin na jednání jasně řekl, že si nepřeje nic víc, než naplňovat dohody Minsk 2. Zaznělo to opravdu razantním tónem: My nechceme nic jiného než do detailu naplnit dohody Minsk 2,“ říká k tomu Nejedlý pro Aktuálně.cz. Podle něj v takovém případě nebude důvod, aby sankce pokračovaly. Negativně totiž poškozují i naší ekonomiku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

7:41 Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

V poslední debatě před volbami do Evropského parlamentu vysílané v České televizi byli hosté předsed…