Takhle v Rusku masírují děti, upozorňují Evropské hodnoty

18.01.2016 10:10

Think-tank Evropské hodnoty ve třetím vydání svého newsletteru „Kremelská propaganda: Očima Západu“, jehož deklarovaným cílem je zprostředkovávat poznatky a aktuální témata ze západní veřejné debaty o fenoménu ruské informační války, zacílil vedle jiného i na výchovu mládeže v Rusku.

Takhle v Rusku masírují děti, upozorňují Evropské hodnoty
Foto: Iniciativa pro evropské hodnoty
Popisek: Iniciativa pro evropské hodnoty, logo.

Evropské hodnoty konstatují, že podpora aktivní participace mládeže je často zneužívána k mocenským účelům. Dále poukazují na existenci ruské televizní stanice pro děti, která má vychovávat k vlastenectví a chránit před Západem, o čemž před časem informoval server Echo24 s odkazem na Rádio Svobodná Evropa.

Think-tank také upozorňuje na zprávu ČTK uveřejněnou na serveru iDNES.cz, která informuje o tom, že se Rusko rozhodlo uvolnit v příštích letech téměř 1,7 miliard rublů na vlasteneckou výchovu občanů, zejména mladé generace. Vládní dekret upřesňuje, že vlastenecký program má v mládeži „vyvolávat pocit hrdosti a úcty ke státním symbolům, historickým pomníkům a památníkům vlasti“.

S odkazem na blogera Romanu Mácu rovněž uvádí, že uvnitř Ruska často dochází k odlišné interpretaci historie, než jak je známa. Události v Československu v roce 1968 jsou prý například vykládány tak, že země byla osvobozena od uchvácení imperialisty, „majdanem“ a od následné občanské války. Kvůli tomu údajně dochází k jejich „zombírování“. Podle Mácy je tento termín v Rusku využíván pro vymývání mozků ideologií „putinismu“.

Na závěr svého shrnutí Evropské hodnoty tvrdí, že v Rusku existuje několik uskupení mládeže založených na obdivování Putina. Za příklad dávají Demokratické antifašistické hnutí mládeže (Naši) či Projekt síť. Čtenáře odkazují na dánský dokument s názvem Polibek od Putina, který odvysílala také Česká televize.

Dokument zachycuje příběh Máši Drokové, která se v šestnácti letech stala jednou z hlavních představitelek provládního hnutí Naši. Její „kariéru“ odstartoval polibek, který v nadšení vtiskla na tvář Putinovi. Droková se postupem času stala tiskovou mluvčí hnutí, získala byt v Moskvě a vlastní auto, pravidelně se objevovala v televizi. Později ale začíná o své úloze pochybovat. Brutální útok na nezávislého novináře Olega Kašina ji vyburcuje k tomu, aby znovu zvážila, na čí straně chce stát. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

22:51 Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

Novinář Jaroslav Plesl ve svém facebookovém příspěvku komentuje vliv finančníka Georga Sorose v před…