Takovou srandu z ní mají. Základna USA: Černochová zle dopadla

12.4.2022 8:44 dop. | Ze sítí

Zdá se, že ministryně obrany Jana Černochová udělala chybu, když přišla s nápadem zřídit americkou vojenskou základnu na českém území. Zaskočila tím nejen svého kolegu z vlády a předsedu Pirátů Ivana Bartoše, ale také administrativu ve Washingtonu. Svou ministryni začal brzdit i premiér Petr Fiala (ODS).

Takovou srandu z ní mají. Základna USA: Černochová zle dopadla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83681 lidí

„Jako slon v porcelánu se zachovala česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS), když v pátek vypálila skrze rozhovor pro Deník N informaci, že chce při své návštěvě USA jednat o zřízení americké vojenské základny na českém území,“ napsal deník Právo s tím, že Černochová svůj nápad pravděpodobně nekonzultovala s nikým ze zámoří a v USA jsou teď jejím záměrem zřídit americkou vojenskou základnu v Česku poněkud překvapeni. „Podle amerických diplomatických zdrojů vybudování plnohodnotné americké základny v ČR rozhodně není na pořadu dne,“ doplnil list.

Svou roli v tom může hrát i to, že Slováci byli tentokrát rychlejší než Češi a uzavřeli s USA dohodu o užší vojenské spolupráci, která Američanům umožňuje využít v případě potřeby dvě slovenská letiště, aniž by však na slovenském území existovala stálá americká základna. Výměnou za to Američané nalijí do modernizace těchto letišť 100 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 2,2 miliardy korun. A zdá se, že tento model administrativě ve Washingtonu ve vztahu ke střední Evropě dostačuje.  

Černochová se svým nápadem navíc tvrdě narazila i ve vládní koalici. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dal najevo, že mluvit ve veřejném prostoru o zřízení americké vojenské základny v Česku bez toho, aby to před tím bylo projednání v koalici, bylo nešťastné.

Bezpečnostní expert Pirátů Petr Boháček zašel ještě dál a konstatoval, že je spíše potřeba posílit Pobaltí a Polsko. „Základna v ČR je zatím v této fázi jen populistický výkřik, ne konkrétní přínosný plán či návrh pro naše spojence,“ konstatoval Boháček.

A k dovršení všeho nápad Černochové narazil i u předsedy ODS a premiéra Petra Fialy. Novinář Lukáš Valášek upozornil, že Fiala začal Černochovou brzdit. „Hezký nápad, ale teď ne,“ řekl o americké základně Fiala pro Aktuálně.cz.

Premiér Fiala promluvil

O české ministryni obrany koluje po sítích také jeden obrazový vtip, který odkazuje na Hujera z filmu „Marečku, podejte mi pero“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

20:00 Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

„Chce to méně lenosti a méně blazeovanosti při výkonu funkce premiéra,“ vzkazuje Petru Fialovi býval…