Takový rozpočet nepodpoříme, vzkazuje Jiří Dolejš. Ať vláda vezme rozum do hrsti

16.10.2020 8:29

Komunisté opět hrozí, že nepodpoří státní rozpočet. Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) totiž nevychází z reálně plánovaných kroků, ale z jakýchsi virtuálních odhadů. Rýpl si však i do pravicové opozice.

Takový rozpočet nepodpoříme, vzkazuje Jiří Dolejš. Ať vláda vezme rozum do hrsti
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš

Poslanec Jiří Dolejš v rozhovoru pro deník Právo vysvětlil, proč komunisté odmítají podpořit rozpočet na rok 2021 ve stávající podobě. Odmítají prý vládu chránit před tím, co si navařila.

Byli jsme s ní v klidných dobách spojeni tolerančním patentem a ten se víceméně plnil. Teď jsou jiné starosti a určitě by se z epidemie neměl stávat politický klacek. Faktem ale je, že vůči vládě kritičnost narůstá i z jiných důvodů než kvůli krizi,“ pravil Dolejš s tím, že se mu zdá, že rozpočet na tok 2021 neodráží realitu, nepočítá totiž např. s plánovaným zrušením superhrubé mzdy.

Stranou jeho pozornosti však nezůstala ani samotná koronavirová krize. Podle Dolejše měla koaliční vláda ANO a ČSSD šlápnout na brzdu už na počátku září. „Ale je pravdou, že ti, co teď vládu za to pucují, byli přesně titíž, kteří tehdy chtěli uvolňování. Pokud jde o ta vyhlášená opatření, tak většina je pochopitelná. Citlivé jsou dvě věci,“ poznamenal Dolejš.

Jako problematické vidí uzavření prvního stupně základních škol, protože se někdo musí starat o děti zdravotníků. Druhý problém podle poslance tkví v uzavření restaurací, divadel a dalších podobných institucí. Těm je podle Dolejše třeba pomoct. Objem pomoci, kterou bude třeba poskytnout, bude podle Dolejše záviset na tom, jak dlouho bude uzavření podniků trvat.

„Odbory vyčíslily dopad na příjmy rozpočtu až minus 200 miliard. I kdyby to byla polovina, tak je to zásadní. Navíc ten výpadek peněz není jednorázový, ale systémový. Je zřejmé, že ještě může dojít ke zhoršení ekonomických prognóz. Připomínám zákon o rozpočtové odpovědnosti, který nám ukládá, že se v roce 2021 musíme vejít do strukturálního deficitu čtyři procenta. Podle Národní rozpočtové rady by to měl být deficit 260 miliard korun,“ upozornil Dolejš.

Pokud to vláda myslí s konsolidací státních financí vážně, měla by podle komunistického poslance jednat jinak. Komunisté ji k tomu chtějí přimět. Chtějí jí přimět, aby řekla, z čeho bude hradit výpadky příjmů po chystaném zrušení superhrubé mzdy.

„Vláda musí vzít rozum do hrsti a uvědomit si, že tady přetlačovaná není namístě, a že jí dokonce na poslední chvíli nemusejí na pomoc přiskočit SPD, jak jsou teď náznaky,“ řekl Dolejš. „Nejlogičtější by podle mě bylo schválit zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu na úrovni 19 procent, jak původně vláda počítala, nebo to celé odložit. Vláda si slibuje od návrhu zrušit superhrubou mzdu při 15% zdanění příjmů jen na dva roky s tím, že nebude muset řešit zvyšování mezd,“ doplnil ještě poslanec.

To ale neznamená, že by komunisté chtěli položit vládu. Preferují stabilitu před hrozícími spory o předčasných volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

9:55 Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

Předseda SPD Tomio Okamura na sociální sítí Facebook varuje slovy člena svého hnutí Jaroslava Foldyn…