Tato rodina zaplatí za elektřinu 100 tisíc ročně... Znalec ukázal blížící se realitu

09.06.2022 19:51

Člen představenstva firmy Centropol Jiří Matoušek ve světle současné situace v energetice přirovnal Česko k potápějícímu se Titaniku, je nejvyšší čas, aby vláda Petra Fialy poskytla lidem záchranné čluny. V pořadu Rozstřel uvedl, že ceny energií budou brzy trojnásobné. Roční účet rodiny, která elektřinou vytápí dům, vzroste z 36 tisíc korun na téměř 100 tisíc.

Tato rodina zaplatí za elektřinu 100 tisíc ročně... Znalec ukázal blížící se realitu
Foto: pixabay.com
Popisek: žárovka, ilustrační foto

Rodina v bytě, která elektřinu běžně využívá na svícení a chod spotřebičů, si místo dvanácti tisíc korun zaplatí téměř dvojnásobek, 23 500 korun. Stejně tak zálohy se jí zvýší z tisícovky na dva tisíce. Rodina v domě, v němž elektřina slouží i na ohřev vody místo 20 tisíc korun zaplatí zhruba 43 tisíc ročně.

Nejhůř na tom jsou a budou lidé v domech, kteří elektřinou i vytápějí a nemají tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku na střeše. Při spotřebě dvanácti megawatthodin ročně takové domácnosti platí zhruba 36 tisíc korun a účet se jim nyní zvedne na 95 500 korun, přibližuje Matoušek.

Původní zdroj ZDE.

Domácnosti se brzy mohou ocitnout na hranici chudoby, vláda proto musí zakročit: „Je extrémně důležité, aby vláda přišla ještě v tomto roce a nejpozději před topnou sezónou s pomocí, a to buď v podobě úsporného tarifu, nebo pokud by byla implementace takového tarifu složitá, tak je potřeba přijmout jednodušší opatření, třeba ve formě odpuštění DPH a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie,“ uvádí Matoušek.

Současnou situaci přirovnal k potápějícímu se Titaniku: „Situace vypadá tak, že jedete vysokou rychlostí lodí Severním ledovým oceánem a víte, že narazíte do ledovce. Nevyhnete se tomu. Budete mít díru v lodi a ta se potopí. V tu chvíli není nejdůležitější rozdělovat posádku a lidi podle toho, jestli cestovali v první nebo druhé třídě,“ pokračuje expert.

Je potřeba, aby se všichni a včas dostali do záchranných člunů. „Vláda by na to měla myslet,“ zdůraznil opakovaně člen představenstva firmy Centropol Jiří Matoušek.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…