Téma uprchlíků je okrajové, zaznělo v ČT. A co Francie, ptal se analytik

30.06.2015 22:58

Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler a Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity Praha v úterních Událostech, komentářích České televize debatovali o českém strachu z uprchlíků. Bureš poznamenal, že Češi často vůbec nemají osobní zkušenost s muslimským uprchlíkem a bojí se především kvůli zprávám z médií. Eichler do kontrastu postavil situaci ve Francii.

Téma uprchlíků je okrajové, zaznělo v ČT. A co Francie, ptal se analytik
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Podle Bureše je téma uprchlíků zatím spíše na okraji pozornosti veřejnosti. „Domnívám se, že to není téma, na kterém by si politické strany mohly postavit volební program. Koneckonců se o to některé strany už v minulosti pokusily a příliš neuspěly,“ poznamenal.

Problém ale je, že informovanost české veřejnosti v tématu imigrace je poměrně malá. Lidé často vůbec nemají osobní zkušenost s muslimskými věřícími a informace se k nim dostávají jen z médií. A tam má většina z nich spíše negativní vyznění. Proto můžeme v české společnosti pozorovat určité obavy z uprchlíků. Tak to alespoň viděl Oldřich Bureš.

Eichler dodal, že by skutečně mohlo pomoci, kdybychom posílali ekonomickou pomoc do zemí, z nichž uprchlíci pocházejí, aby neměli důvod odcházet za lepším. „To vůbec není nová myšlenka, stejná byla nastolena už po konci studené války a dnes se jeví jako znovu aktuální,“ konstatoval host.

Nesmíme zapomínat ještě na jednu zkušenost. Někdejší francouzský prezident De Gaulle pozval do země občany Alžírska, protože ve Francii byl nedostatek metařů či dělníků, aby si vydělali a za pár let se vrátili domů. Jenže to nezafungovalo, mladí muži se nevraceli domů, zůstali ve Francii a naopak si ještě pozvali své rodiny. První generace přistěhovalců byla prý Francouzům dost vděčná, ale dnes už tam žijí vnuci těchto lidí a cítí se být cizinci ve vlastní zemi.

Ale aby vše nevypadalo tak pochmurně, přidal příklad někdejší Jugoslávie, kde také mladí muži odjeli na Západ, vydělali si tam slušné peníze, po čase se vrátili domů, z peněz si často postavili penziony, které provozují dodnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…