Téměř čtvrt bilionu. Tolik jen vloni vyvedly na dividendách zahraniční firmy

21.06.2015 12:44 | Zprávy

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard korun. Saldo přílivu a odlivu dividend z přímých zahraničních investic představuje pět procent hrubého domácího produktu Česka. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika&My.

Téměř čtvrt bilionu. Tolik jen vloni vyvedly na dividendách zahraniční firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Malta je v tomto srovnání mimořádným plátcem, protože do zahraničí na dividendách odešlo v čistém 99,3 procenta HDP. Za hranice Irska šlo 6,1 procenta HDP země. V opačném postavení je například Nizozemsko, které je čistým příjemcem dividend na úrovni 7,7 procenta HDP.

Částka, kterou si zahraniční vlastníci každoročně od svých společností stahují, narůstá. Například v roce 1993 ve formě dividend odplynulo z Česka do zahraničí v čistém několik desítek milionů korun, v roce 2000 to už bylo více než deset miliard a v roce 2010 více než 190 miliard korun. Rekordních 214 miliard korun do zahraničí odešlo v roce 2014. Růst částky souvisí s posilováním přímých zahraničních investic.

Pod kontrolou zahraničních vlastníků jsou v Česku například velké banky či automobilky. Česká spořitelna, kterou vlastní rakouská Erste Bank, loni na dividendách vyplatila přes devět miliard korun. Komerční banka, již ovládá francouzská Société Générale, ze zisku určila 8,7 miliardy korun na dividendy. Zahraničního vlastníka má i ČSOB, a to belgickou KBC.

 


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…