Temné teorie, které dle Financial Times kolují Ruskem a Tureckem o masakru v Paříži. Podívejte se

13.01.2015 15:02

Včerejší vydání Financial Times z 12. ledna 2015 upozorňuje na to, že v Turecku a Rusku sílí konspirační nálady kolem útoku na redakci satirických novin Charlie Hebdo. Obě země byly přitom reprezentovány na pochodu proti terorismu minulou neděli. Za Turecko se pochodu zúčastnil premiér Ahmet Davutoglu a za ruskou stranu ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Temné teorie, které dle Financial Times kolují Ruskem a Tureckem o masakru v Paříži. Podívejte se
Foto: Charliehebdo.fr, tan
Popisek: Jak vypadal časopis Charlie Hebdo
reklama

Deník ale připomíná, že paralelně s tím zvolil turecký prezident Erdogan mnohem víc konfrontační tón, když řekl, že "Dvojakost Západu je očividná. Jako muslimové nikdy nepodpoříme teror nebo masakry: rasismus, nenávist, islamofobie jsou v pozadí těchto masakrů." Přestože řada tureckých politiků vyjádřila rozhořčení a solidaritu, v zemi podle FT existují také jiné názory na celou věc. Konspirační teorie viní z vražd nikoliv radikální islamisty, ale zahraniční tajné služby.

V Rusku a Turecku roste zatrpklost a podezřívavost k Západu

Něco podobného je možné sledovat také v Rusku. Některé z takových teorií byly dokonce podpořeny některými ruskými a tureckými politiky, což jak autoři dodávají "upozorňuje na rostoucí zatrpklost a podezřívavost k Západu ve dvou strategicky významných zemích v době rostoucího napětí na Ukrajině a na Blízkém východě". Noviny citují některé výroky, které směřovaly k tomu, že se jednalo o nějakou formu hry tajných služeb. Například Mehmet Gormez, ředitel státního direktoriátu pro náboženské otázky k událostem řekl, že se jednalo o "operaci percepcí", která cynicky využila symboly islámu. Starosta města Ankara Melih Gokcek byl adresnější a z útoků obvinil izraelský Mossad a spojil útoky na Paříž se snahami o uznání Palestiny. Prezident Erdogan se také nechal slyšet, že se "hrají hry kolem muslimského světa" a vyslovil překvapení nad tím, že francouzské tajné služby útoky včas nepodchytily.

Jak dále deník uvádí, v ruském případě se objevily názory některých „prokremelských“ komentátorů, kteří spojili vraždy s geopolitickými machinacemi USA. Například bulvární noviny Komsomolskaja pravda uveřejnily text s titulkem "Připravili Američané teroristické útoky v Paříži?". FT dále citují rozhovor Alexandra Žilina, šéfa prokremelského Centra pro studium aplikovaných problémů, který řekl, že se mělo jednat o americkou pomstu francouzskému prezidentu Françoisovi Hollandovi za jeho interview ze 6. ledna, ve kterém hovořil o nutnosti zrušení sankcí. Žilin měl doslova zmínit to, že Washington využívá útoky k rychlému stmelení postojů USA a EU.

Deník také připomíná v českém tisku už citovaná slova Alexeje Martynova, ředitele Mezinárodního ústavu nových států, který řekl: "V posledních deseti letech byl takzvaný islamistický teror pod kontrolou jedné z největších světových tajných služeb." Martynov vyjádřil přesvědčení, že americká supervize nese odpovědnost za útoky v Paříži.

Zdroj zprávy najdete zde


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vss
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…