Teolog Štampach promlouvá: Výzvy k vyvražďování rodin najdete i v Bibli

6. 6. 2016 20:12

Religionista Ivan Štampach upozorňuje, že nelze říci: Násilí k islámu nepatří. Násilí bylo nebo je jak součástí křesťanství, tak judaismu nebo islámu. Tento fakt je třeba přijmout a pokoušet se interpretovat svaté texty těchto tří náboženství odlišně. Je nutné důrazně odmítnout náboženský základ násilí, který vidíme dnes v Islámském státu, ale také u křesťanských radikálů. Docent Štampach k tomu ukazuje cestu.

Teolog Štampach promlouvá: Výzvy k vyvražďování rodin najdete i v Bibli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Biblí svatá

Docent Ivan Štampach v textu pro Deník Referendum poznamenává, že nemá pravdu ten, kdo říká, že Korán neobsahuje výzvy k násilí, že jen někteří lidé mylně vykládají islám. Korán výzvy k násilí obsahuje. Stejně tak výzvy k násilí najdeme v Bibli.

„Když Bůh v Bibli mimo kontext obrany vybízí na řadě míst k násilí, výslovně včetně vybíjení žen, dětí a starců, a pokud se bude Bible pokládat za inspirovanou knihu, za Bohem zjevený text, za Boží slovo, jak rádi zdůrazňují někteří křesťané, nemůžeme se divit, že se na tyto texty odvolávají strůjci náboženských válek a masového hubení kacířů a čarodějnic,“ připomíná docent Štampach.

Celý text najdete zde.

Násilí se dopouštějí radikální muslimové i radikální křesťané. Stačí si vzpomenout na teroristické útoky v Severním Irsku ve Velké Británii, které byly nábožensky motivovány, dalším příkladem jsou útoky křesťanských radikálů na gynekologické kliniky v USA. Nakonec lze jmenovat např. tzv. Pravoslavnou armádu působící na východě Ukrajiny. Faktem tedy je, že je násilí pácháno jak ve jménu islámu, tak ve jménu křesťanství či judaismu. Pokud se to má změnit, musíme odmítnout náboženství jako základ násilí. Každý z věřících se o to musí pokusit a musí k tomu být veden.

Lidé musejí pochopit, že Bible i Korán jsou jen a pouze texty sepsané lidmi a jako takové obsahují lidskou touhu po moci. Ta se projevovala jak na straně islámu, tak na straně křesťanství. Již dnes žijí v arabském světě muslimové, kteří nechápou Korán doslovně, ale jen v obrazech. K témuž musejí být vedeni všichni věřící.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…