Teorie o zavraždění Němcova má prý trhliny. Ruská opozice jí odmítá věřit

09.03.2015 17:09

Verzi, že vraždu ruského opozičního politika Borise Němcova zorganizoval bývalý zástupce velitele elitní čečenské jednotky Zaur Dadajev, který se k tomu také přiznal, nevěří ruský novinář Vitalij Jaroševskij. Řekl to serveru Aktuálně.cz s tím, že verzi Dadajeva nevěří ani ruská opozice.

Teorie o zavraždění Němcova má prý trhliny. Ruská opozice jí odmítá věřit
Foto: Grigorij Pasko
Popisek: Boris Němcov ve své pracovně při rozhovoru

Podle ruských vyšetřovatelů Boris Němcov nezemřel v pátek 27. února nedaleko zdí Kremlu kvůli ostrým slovům na adresu Vladimira Putina, ale kvůli kritice islamistů po útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

Zadržený Zaur Dadajev svůj čin při výslechu zdůvodnil tím, že se v lednu dozvěděl o výrocích, které pronesl Němcov na adresu muslimů. Vypověděl, že jako hluboce věřící člověk "to nevydržel a pomstil se". Čečenec se přiznal k tomu, že vraždu zorganizoval, napsala agentura Rosbalt s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních složek.

Ostatní čtyři zadržení ale vinu odmítají. Federální bezpečnostní služba a vyšetřovatelé od počátku avizovali, že takzvaný islámský motiv považují za nejpravděpodobnější.

Němcov se chystal publikovat zprávy nepříjemné Kremlu

Němcovův přítel a zároveň člen protikremelské opozice Ilja Jašin ale tvrdí, že zavražděný politik se chystal publikovat zprávu o zapojení ruských vojáků do války na Ukrajině. Obsahovala i svědectví příbuzných vojáků, kteří tam zahynuli. Lidé z okolí zavražděného Němcova právě toto považují za důvod jeho smrti.

"Naše nejhorší obavy se naplnily. Ten, kdo stiskl spoušť, bude obviněn, zatímco ti, kdo si skutečně objednali zabití Němcova, budou volní," uvedl Jašin na sociální síti Twitter.

Chystaná zpráva o Ukrajině prý nebyla pro Kreml extrémně nebezpečná

Nicméně zástupce šéfredaktora ruského opozičního deníku Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij serveru Aktuálně.cz řekl, že ačkoli takzvané muslimské verzi nevěří, ani chystaná zpráva o Ukrajině podle něj nebyla důvodem vraždy. Protože pro Kreml nebyla extrémně nebezpečná.

Jaroševskij serveru také řekl, že případ se podaří objasnit jen tehdy, bude-li politická vůle. "Je to podobná situace jako s vraždou mojí bývalé redakční kolegyně Anny Politkovské. Pachatelé jsou odsouzeni, ale kdo si to objednal, to se neví a nezjistilo," řekl serveru Jaroševskij.

Celý text najdete ZDE


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

7:49 Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

TÝDEN V MÉDIÍCH Jak nemá vypadat investigativní žurnalistika, předvedl v tomto týdnu jeden český ser…