Teroristická líheň hned za našimi humny. Poslanec Zdechovský varuje

11. 7. 2016 21:01

Europoslanec Tomáš Zdechovský vyslovil vážné varování. Pokud se nám zdá, že Afghánistán či Sýrie jsou příliš daleko od České republiky, takže se nemusíme tolik bát radikálů – teroristů, měli bychom se podle Zdechovského zamyslet ještě jednou. Jedna potenciální líheň teroristů je totiž České republice mnohem, mnohem blíž.

Teroristická líheň hned za našimi humny. Poslanec Zdechovský varuje
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Radikální islamismus ohrožuje podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) celou Evropu, takže celá Evropa musí proti této hrozbě postupovat společně. V textu uveřejněném na blogu iDnes.cz důrazně varoval, že čelíme mnohem bližší hrozbě, než se na první pohled může zdát.

„Podle sarajevských zdrojů je v Bosně a Hercegovině přinejmenším 3 000 muslimských extremistů, ale jde o ten nejnižší odhad bezpečnostních odborníků. Ve skutečnosti to může být mnohem více,“ varuje europoslanec. Měli bychom tedy pečlivě sledovat, co se děje právě na Balkáně. V řadách Islámského státu navíc bojuje nejeden muž z Bosny. Podle oficiálních údajů jde o 160 bojovníků. Podle neoficiálních údajů ale může jít až o 340 lidí.

Celý text najdete zde.

„V rámci ISIS dokonce existuje samostatná balkánská brigáda bojovníků s džihádisty z Bosny a Hercegoviny, Albánie, Makedonie, Kosova, Černé Hory a Srbska. Zpravodajské zdroje mají navíc za to, že na území Bosny a Hercegoviny existuje 20 teroristických buněk aktivních v náboru a tréninku v balkánských zemích,“ doplňuje politik.

Z Bosny pocházejí i teroristé, které najdeme na seznamu těch nejhledanějších nebezpečných teroristů. V západní Bosně se během občanské války nacházela základna Imama Bosniće, který po vypuknutí války v Sýrii začal verbovat bojovníky pro Islámský stát, za což byl v loňském roce odsouzen na sedm let do vězení. Právě v občanské válce v bývalé Jugoslávii prý máme hledat kořeny radikálního islamismu na Balkáně. Během války sem přicházeli bojovníci z různých koutů světa a proudilo sem také velké množství zbraní.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

„Navíc v izolované oblasti Bosanska Bojna, pouhý kilometr od nekontrolované chorvatské hranice, koupil zmíněný Bosnić nejméně osm akrů půdy, aby vybudoval tzv. majid – modlitební centrum salafistů. Soud v Sarajevu došel k tomu, že za velmi krátkou dobu bylo zaplaceno více než 200 tisíc dolarů od anonymního dárce z Kataru. Hranice s Chorvatskem je pro islamisty velmi důležitým místem, protože právě přes ni se mohou dostat zbraně i teroristé dále na území Evropské unie,“ upozorňuje Zdechovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…