Těžba uhlí škodí zdraví, horníků i všech ostatních, kázala v Partii předsedkyně Zelených. A pak spustil vydrážděný ministr Mládek...

13.09.2015 12:29

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD), poslankyně Věra Kovářová (STAN) a předsedkyně Zelených Jana Drápalová. Řeč byla o prolamování limitů těžby uhlí i o nelehkém osudu ostravských horníků. Ministr Mládek si nebral servítky, když obvinil TOP 09, že straně zřejmě vůbec nezáleží na lidech z paneláků, zatímco ČSSD o ně starost má. Předsedkyně Zelených vyzvala k následování Německa.

Těžba uhlí škodí zdraví, horníků i všech ostatních, kázala v Partii předsedkyně Zelených. A pak spustil vydrážděný ministr Mládek...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Mládek hned v úvodu vysvětloval, že ceny uhlí jsou stále velmi nízké, a pokud to tak zůstane do konce roku, společnost OKD bude moci přikročit k rychlejšímu uzavření dolu Paskov, ale současně se bude muset finančně postarat o horníky. Jde o 2 500 lidí. Ale jestliže se vám zdá, že jsme na tom zle, máme se podle Mládka podívat do Polska, kde je situace v tomto sektoru ještě mnohem horší. Česká vláda prý přesto udělá pro horníky maximum. „Rozhodně ale nebudeme zachraňovat současnou firmu,“ udeřil na OKD Mládek.

Podle Kovářové má být horníkům nabídnuta rekvalifikace, aby následně našli práci v továrnách. Drápalová doplnila, že je hornictví naprosto neperspektivní a nemá smysl do něj dál investovat, což ukazují případy mimo jiné z Velké Británie. „Měli bychom podporovat nové obory a inovace, v čemž podle mě vláda jasně zaspala, nemusíme stavět jen montovny,“ konstatovala Drápalová.

Proti tomu se ale Mládek rázně ohradil. Vláda rozhodně nezaspala, a to ani v podpoře výzkumu a inovativních firem,“ rozčílil se ministr. Vláda podle člena kabinetu podporuje školství a teď je třeba dostávat nové patenty a objevené postupy do průmyslové výroby. Drápalová si ovšem trvala na svém, vláda podle jejího názoru zaspala už v tom, že nepočítala s tak překotným vývojem v energetice.

Jde nám o lidi z paneláků, kteří jsou TOP 09 zřejmě ukradení, říká Mládek

Došlo i na horníky ze severních Čech. Zatímco pro horníky z Ostravska neměl povzbudivé zprávy, v Mostu a okolí mohou být klidnější, protože prý neexistuje dostatečná podpora pro zachování limitů těžby v současné podobě. Pravděpodobně dojde k prolomení na dole Bílina. 

To je však podle Kovářové jasně špatně. „Vezměte si, že žijete v oblasti, kde vůbec nevíte, zda a kdy bude váš dům zbourán. Pak nemáte šanci takový dům prodat, a když, tak velmi pod cenou,“ upozornila poslankyně. A pokud někdo tvrdí, že je třeba prolomením limitů udržet zaměstnanost, měli bychom si podle poslankyně uvědomit, že samotná těžba ničí zdraví, a to nejen horníkům.

Ministr průmyslu kontroval, že uhlí potřebujeme do tepláren, pokud budeme chtít topit relativně levně. Samozřejmě lze topit i něčím jiným, ale dráž. „Jde nám o lidi závislé na systému centrálního vytápění. Téměř definičně to jsou lidé žijící v panelácích. Nám na nich záleží, i když TOP 09 asi ne,“ vyjádřil se zostra Mládek.

V tu chvíli se však znovu ozvala Drápalová, podle které bude pro Česko mnohem lepší, když uhlí zůstane v zemi a zaměříme se na moderní technologie. A pokud jde o vyšší ceny tepla, lidé mají podle Drápalové možnost žádat o dotace, např. z programu Zelená úsporám, které lidem pomohu. Ekonomicky nebude konkurenceschopná ani jaderná energie, takže podle Drápalové bude nejvhodnější opustit i tento zdroj energie a po vzoru Německa hledat jiné zdroje.

Nejsem Sibyla

Pravicová opozice se nechává opakovaně slyšet, že ve třetím čtení bude dělat vše pro to, aby nebyla v život uvedená elektronická evidence tržeb. Vláda zase dává jasně najevo, že udělá vše pro to, aby tento zákon prošel. „Ale nejsem Sibyla a nevím, jak to dopadne,“ poznamenal ministr.  

„Jsem smutný z toho, jaké bojiště si vybrala pravicová opozice,“ posteskl si Mládek, podle něhož jde vládě jen o to, aby se dařilo lépe vybírat daně. To si ale nenechala líbit Kovářová. „Ministru financí se nedaří vybírat daně od velkých firem, tak se zaměřuje na malé živnostníky.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…