Těžká palba před kamerou PL. Po Kalouskovi nastoupil Faltýnek: Sobotka nikdy nepracoval, nikdy nežil reálný život, nikdy...

27.04.2017 16:40

VIDEO UVNITŘ Odvolá nebo neodvolá premiér Sobotka prvního vicepremiéra Andreje Babiše? A měl by to udělat? Ptali jsme se předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Těžká palba před kamerou PL. Po Kalouskovi nastoupil Faltýnek: Sobotka nikdy nepracoval, nikdy nežil reálný život, nikdy...
Foto: Archiv PL
Popisek: Jaroslav Faltýnek (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09)

Kolem prvního vicepremiéra, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je ve čtvrtek mimořádně živo. Médii a politickými kuloáry se nesou spekulace o jeho možném odvolání. Jenže prý ani ČSSD není jednotná. Zřejmě i v reakci na nejnovější dění zamíří příští týden ve středu ministr Babiš na Hrad za prezidentem Zemanem (více ZDE).

ParlamentníListy.cz se na vývoj kolem ministra financí zeptaly jak jeho největšího kritika Miroslava Kalouska (TOP 09), tak druhého muže ANO a šéfa poslanců tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka.

Miroslav Kalousek míní, že měl premiér Sobotka zakročit už dávno. „Nevím, jak se pan premiér rozhodne, takže to ponechám na něm a uvidíme. V každém případě se já osobně domnívám, že v okamžiku, kdy pan ministr financí prokazatelně a několikanásobně nemluvil pravdu o Čapím hnízdě, dramatickým způsobem ztratila vláda věrohodnost už tenkrát a předseda vlády měl konat už tenkrát,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Miroslav Kalousek.

Nechce podle svých slov spekulovat, zda by případné odvolání Babišovi a hnutí ANO nepomohlo před volbami postavit se do role mučedníka. „Nevím ani, co se stane,“ odmítl toto téma dále rozvádět.

„Domnívám se, že žádná vláda by si neměla dovolit mít ministra financí, který se zjevně dopustil dotačního, nevím, zda podvodu, ale určitě dotační neférovosti, nemluvil o tom pravdu a je řada pochybností o jeho podnikání a plnění daňových povinností. To u ministra financí docela vadí,“ konstatoval pro PL šéf TOP 09.

 

Naopak předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovořil o tom, že úvahy o Babišově odvolání vůbec nedávají smysl. „Připadá mi celkem absurdní, že premiér chce odvolávat jednoho z nejúspěšnějších ministrů financí naší země, kdy se poprvé v historii podařilo snížit státní dluh, vytvořit přebytek rozpočtu, daří se vybírat daně, zvyšovat platy státních zaměstnanců, zvyšovat důchody atd.,“ jmenoval zásluhy vlády a hnutí ANO.

„Přijde mi to jako křeč v sociální demokracii, kdy už nevědí, jak by poškodili naše hnutí a pana Babiše. Dneska jsem četl, že si ČSSD nechala svými poradci vypracovat nějaký materiál, ve kterém hodnotí podnikání pana Babiše, Agrofert atd.,“ uvedl Faltýnek.

Podle něho je zvláštní, když takovým způsobem jedná právě Bohuslav Sobotka. „Překvapuje mě, že si to zadává pan premiér, který vlastně nikdy nepracoval. Pan premiér se nikdy nezúčastnil reálného života, nikdy neřídil žádnou firmu, nikdy si nevydělával peníze normálním způsobem. Pouze politikou. Ze školy šel přes advokátní kancelář pana Pokorného přímo do politiky. Je to kariérní politik, který netuší, jak funguje život ve firmě, jak fungují zaměstnanci. Nikdy to na vlastní kůži nezažil a zpochybňuje podnikání pana Babiše, který vybudoval firmu zaměstnávající 30 tisíc lidí a platí daně v řádu miliard korun a vše daní v České republice na rozdíl od mnoha jiných podnikatelů,“ připomněl šéf poslanců hnutí ANO.

Připadá mu to prý nejen absurdní, ale je mu to i trochu líto. „Po čtyřech letech relativně úspěšné společné vlády nyní pan premiér kope do svého koaličního partnera a místopředsedy vlády,“ řekl redakci PL.

V praxi by odvolání ministra Babiše muselo proběhnout tak, že Andrej Babiš bude muset coby šéf koaliční strany Sobotkovi odsouhlasit odvolání Andreje Babiše, protože tak zní koaliční smlouva.

„Tuto situaci jsme v rámci hnutí zatím neřešili. Jsou to zatím určité spekulace médií, ale dělostřelecká příprava sociální demokracie může nasvědčovat tomuto vývoji a my to budeme řešit až v momentě, kdy taková situace nastane,“ uvedl jednoznačně Faltýnek.

Podle jeho slov se hnutí ANO setkává na všech úrovních od komunálu, přes Prahu až po celostátní sféru s tím, že změny vedoucí k úsporám, zastavení určitých finančích toků apod. vyvolává obrovské vlny odporu u tzv. tradičních stran, které vnímají ANO jako něco, co jim narušuje zavedené postupy.

„Naše hnutí a pan Babiš je vlastně nežádnoucím prvkem v české politice, takhle my to vidíme od začátku. Vzpomeňte si na Lex Babiš ve sněmovně, kdy se všichni spojili proti němu, byly tady další zákony, ten známý bod o dluhopisech, kdy se tradiční strany spojily proti panu Babišovi. My jsme na to už de facto zvyklí a musí to vyhodnotit veřejnost,“ uzavřel Jaroslav Faltýnek svůj komentář pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

20:50 Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

„V zájmu záchrany planety jsme se dobrovolně rozhodli snížit životní úroveň naší země,“ podoktl publ…