Těžké kovy ve vakcínách: Jsou tam. Ale v potravinách je jich víc, padlo u Fridrichové

14.12.2020 8:21

„Toto už patří mezi ty úsměvné konspirační teorie, kterým skutečně může věřit jenom blázen,“ padlo z úst epidemiologa Romana Chlíbka poté, co měl možnost shlédnout některé ze lží, které kolují českým internetem o koronaviu a vakcíně proti nemoci covid-19. Nora Fridrichová v pořadu 168 hodin ČT představila hned několik takových blábolů.

Těžké kovy ve vakcínách: Jsou tam. Ale v potravinách je jich víc, padlo u Fridrichové
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Lži a dezinformace o vakcíně proti koronaviru. V Česku se jim mimořádně daří,“ prohlásila moderátorka pořadu ČT 168 hodin Nora Fridrichová. Odborníci vidí v očkování cestu z koronavirové krize, ale nemalé množství Čechů, Moravanů a Slezanů vůbec nepočítá, že by se dalo očkovat. „Statisíce z nás, především senioři, ve svých e-mailech čtou zaručené zprávy o tom, jak jim očkování ublíží. Dezinformátoři mají žně. Není divu, když lži zaznívají i v Poslanecké sněmovně. Příkladem, na rozdíl od světových státníků, nejsou ani prezident s premiérem. Ten první se bojí jehel, ten druhý argumentuje, že mu chybí slezina,“ udeřila Fridrichová na prezidenta Miloše Zemana a předsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

Anketa

Má ČSSD odejít z vlády?

85%
15%
hlasovalo: 3969 lidí

Mluvčí skupiny Českých elfů Bohumil Kartous v následující reportáži potvrdil, že českým internetem létá řada dezinformací o očkování proti koronaviru. „Je to určitě nejfrekventovanější téma dezinformační scény roku 2020,“ prohlásil Kartous.

Jeden z bludů říká, že vakcína obsahuje buňky dětských embrií. Další nesmyslná zpráva varuje, že vakcína je plná jedů. Skutečností je, že vakcína obsahuje těžké kovy. Biochemik Jan Konvalinka před kamerami veřejnoprávní televize prozradil, proč tam musí být.

„Některé těžké kovy tam opravdu jsou, ale je jich tam mnohem méně, než např. v potravinách. Musí tam být . Přidávají se k očkovací látce, aby se lépe dostala do buněk. Ale nejsou v žádném případě v hodnotách, které by nás mohly jakkoli toxicky poškodit,“ zdůraznil uznávaný biochemik z Univerzity Karlovy.

V řetězových emailech se také lidé dozvědí, že je může víc než vakcína ochránit pití česnekové vody.

Nechybí ani konspirační teorie o tom, že za koronavirem stojí Bill Gates a další nejbohatší lidé světa, kteří chtějí s pomocí strachu z koronaviru ovládat lidstvo.

„Toto už patří mezi ty úsměvné konspirační teorie, kterým skutečně může věřit jenom blázen, protože tady určitě nikdo nevytvořil virus, aby zdecimoval populaci. Určitě tady nikdo nepřipravuje očkovací látku proto, abychom se očipovali, abychom se navzájem sledovali. Je to technicky nemožné," poznamenal k tomu epidemiolog Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.

V pořadu 168 hodin také zaznělo, že se dezinformace o vakcíně šíří i ve Sněmovně. Šíří je tam prý bývalý poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Lubomír Volný, dnes nezařazený poslanec, když tvrdí, že po očkování v USA zemřelo 6 lidí. Skutečností je, že 4 z těchto šesti lidí nedostávali vakcínu, ale jen placebo. Ostatní 2 opravdu dostávali vakcínu, ale nebylo prokázáno, že by jejich smrt zapříčinilo právě očkování.

Vedle absolutních nesmyslů je ale třeba se ptát, zda budou vakcíny bezpečné, když vznikly během 10 měsíců. Eva Zažímalová z Akademie věd ČR upozornila, že vakcíny jsou vyrobeny zavedenými způsoby.

Před kamerami však také zaznělo, že až čas ukáže, zda bude mít očkování i nějaký velký nežádoucí efekt. Ale vzhledem k tomu, že už byly otestovány desítky tisíc lidí, není to příliš pravděpodobné.

V MF Dnes už se objevila i reklama na propagaci očkování. Ruka v zelené rukavici s injekcí a textem, který vyvrací některé lži o koronaviru. Andrej Babiš, majitel MF Dnes, ve které se inzerát objevil, označil kampaň za katastrofu. Marketér Jakub Horák dal premiérovi za pravdu. „To je skutečná katastrofa tohle,“ zhodnotil Horák počin ministerstva zdravotnictví, který se objevil v Babišově deníku, jenž je dočasně odložen ve svěřeneckém fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…