Thajsko má podle Babiše zájem o české letouny L-39NG

10.11.2018 18:45

Thajsko má zájem o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero Vodochody. Před odletem do Paříže, kde se účastní vzpomínkové ceremonie ke stému výročí konce první světové války, to novinářům řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerský předseda se v lednu chystá na návštěvu Thajska.

Thajsko má podle Babiše zájem o české letouny L-39NG
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

„Oni mají zájem o naše stíhačky, o tu naši nejnovější stíhačku, to je skutečně hi-tech vojenská technika,“ uvedl Babiš. Thajské letectvo provozuje desítky strojů L-39 starší generace, některé z nich už dřív nahradilo jihokorejskými letouny T-50TH.

Letoun L-39NG je z velké části vyroben z kompozitních materiálů. Sériová výroba začne v roce 2020, v říjnu byl představen takzvaný předsériový stroj, který má poprvé vzlétnout na konci letoška. Letoun má větší dolet než jeho předchůdce, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Na dodání nového letounu Aero už dříve získalo několik zakázek, například do Portugalska, USA či Senegalu. Cena letounu se pohybuje řádově v desítkách milionů dolarů.

Český premiér se dnes v Elysejském paláci zúčastní slavnostní večeře, kterou hostí francouzský prezident Emmanuel Macron. Pokud bude příležitost, chce Babiš večeři využít i k tomu, aby si se svým thajským protějškem Prajutchem Čan-Očou pohovořil. Pozvání dostalo asi 130 státníků.

Babiš se s thajským premiérem setkal tento měsíc v Bruselu na jednání pěti desítek evropských a asijských zemí. Do Thajska se pak chystá na návštěvu v lednu, kdy chce zavítat i do Singapuru a Indie.

Zahraniční obchod Česka s Thajskem je dlouhodobě ve schodku. Do Thajska se podle údajů Českého statistického úřadu loni z Česka vyvezlo zboží za zhruba 3,5 miliardy korun, opačným směrem putovalo zboží za víc než 21 miliard.

Český velvyslanec v Thajsku Marek Libřický řekl ČTK koncem srpna, že zájem českých firem o obchodování s touto asijskou zemí a investice v ní roste. Situaci ale komplikuje skutečnost, že Evropská unie po vojenském převratu v Thajsku v roce 2014 zmrazila vyjednávání o volném obchodu. Příležitosti pro české firmy vidí Libřický zejména v energetice a kolejové dopravě.

Investiční projekty podle velvyslance v Thajsku spustily české firmy v oblasti výroby a také informačních technologií. „Máme i první investici do hoteliérství,“ řekl. Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být zprovozněna v příštím roce, zavést ji plánuje letecká skupina Air Asia, doplnil Libřický.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…