Tisíce Moskvanů protestovaly proti účasti Ruska v ukrajinské válce

21.09.2014 18:22

Několik tisíc lidí se dnes sešlo v centru Moskvy, aby protestovalo proti podílu Kremlu na válčení na Ukrajině. Povolený mírový pochod má projít po hlavních bulvárech metropole pod ruskými a ukrajinskými vlajkami. „Ne válce!" skandují lidé podle moskevského rozhlasu. Podobné akce se ruská opozice snaží pořádat i v dalších městech.

Tisíce Moskvanů protestovaly proti účasti Ruska v ukrajinské válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

V Petrohradu úřady akci nepovolily, ale policie podle Radia Svoboda zatkla jen několik z asi 1500 demonstrantů, kteří prošli centrem druhého největšího ruského města s plakáty „Ne válce" a „Ukrajino, odpusť". V Novosibirsku policie nepovolenou demonstraci rovnou rozehnala.

Úřady demonstraci nepovolily, a tak protestovali s transparenty jednotliví lidé

Ani v Tomsku úřady demonstraci nepovolily, a tak se na hlavním náměstí střídali jednotliví aktivisté s protiválečnými transparenty. Protesty osamocených jednotlivců totiž nevyžadují úřední schválení.

Opozičního aktivistu Arťoma Kosareckého, který osaměle demonstroval v Barnaulu, ale dnes přepadli neznámí pachatelé a sebrali mu plakát „Sibiř proti válce". Následně demonstranta podle serveru OVD-Info, sledujícího policejní přehmaty, zatkli strážníci, ale propustili jej zase na svobodu po sepsání protokolu.

Na moskevském pochodu organizátoři čekali až 50.000 lidí, média spíše jen tisíce. „Pochod míru je pochod kolaborantů s fašisty!" skandovala ještě před akcí skupinka odpůrců demonstrujících, než ji varovala policie. Na plánované trase pochodu se objevily nápisy vyjadřující podporu proruským separatistům válčícím na východě Ukrajiny a odsuzujícím „kyjevskou juntu".

Protiputinovské plakáty policisté zabavovali

Policisté kontrolující demonstranty před propuštěním do pochodu prý zabavují plakáty a transparenty s politickými hesly proti Putinovu režimu.

Mírové pochody žádají ruské vedení, aby stáhlo ruské vojáky z Ukrajiny, ukončilo podporu separatistům, skoncovalo s dezinformační kampaní ve státních televizích, přestalo pronásledovat občany odsuzující agresi proti sousednímu státu a anexi Krymu a zrušilo také zákazy dovozu západního zboží, které vyvolaly prudký růst cen, uvedl server newsru.com.

Rocker poté, co se zúčastnil opoziční demonstrace, začal mít potíže

Předchozí „pochod míru" se v Moskvě odehrál bez jakýchkoliv incidentů v polovině března. Policie tehdy odhadla počet účastníků na tři tisícovky, pořadatelé na 50.000 až 70.000, zatímco podle novinářů se sešlo několik tisíc demonstrantů, a to včetně frontmana populární rockové kapely Mašina vremeni Andreje Makareviče. Ten vzápětí začal mít potíže.

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina po anexi Krymu dosáhla rekordní výše 84 procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…