Tito lidé si zadarmo udělali výlet na olympiádu. Například náměstkyně- kamarádka paní Valachové

21.06.2018 19:11

Na olympiádu zadarmo? Jednoduché, pojďte do státní správy. Česká unie sportu si vyžádala seznam politiků a úředníků, kteří se na náklady olympijského výboru letěli podívat na olympiádu. Se zprávou přišla Mladá fronta Dnes.

Tito lidé si zadarmo udělali výlet na olympiádu. Například náměstkyně- kamarádka paní Valachové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Jansta
reklama

Unie sportu pořádala včera svou valnou hromadu. Její předseda Miroslav Jansta na ní chtěl zveřejnit seznam úředníků, kteří cestovali na náklady olympijského výboru. Žel, nakonec si to po poradě s právníky rozmyslel. MF Dnes ale seznam získalo od jiného zdroje ze sportovního prostředí.

Anketa

Je morální ospravedlnění pro odsun sudetských Němců z ČSR po roce 1945?

95%
5%
hlasovalo: 15626 lidí

Na seznamu je celkem 11 lidí. Někteří z nich byli na sportovních akcích opakovaně. Jsou mezi nimi tři ministři a náměstek pro sport, jež mají sportovní utkání v popisu práce pod hlavičkou „reprezentace“. Další jména patří ale řadovým referentům odboru sportu. A na seznamu najdeme i náměstkyni pro legislativu a mezinárodní vztahy Danu Prudíkovou. Co reprezentuje na sportovních utkání ona, je záhadou. Přátelí se však s exministryní Kateřinou Valachovou, se kterou byla v Riu v roce 2016.

Ačkoliv by se tato událost dala smést jako velice drobný případ nepotismu v porovnání s jinými kauzami, celá věc má svůj kontext. Česká unie sportu je obviněna, že chtěla na Ministerstvu školství intervenovat za získání dotací na úkor olympijského výboru, který dostal o miliony více než ona.

Kdo rozhodoval o rozdělení dotací? Janstův seznam ukazuje, že to byli právě úředníci na něm uvedení. „Na odboru sportu pracuje dvanáct lidí a třeba se stalo, že čtyři z nich, tedy třetina, byli na olympiádě,“ řekl Jansta. Právě on je obviněn, že tlačil na ministryni školství, aby olympijský výbor „pokrátila“, což vyplývá ze zachycené SMS zprávy, kterou jí poslal. Zjistil totiž, že z původně schválených 60 milionů je najednou „pouhých“ 48, ačkoliv je Unie mnohem větší než olympijský výbor, který dostal více.

Dana Prudíková se k celé věci vyjádřila skrze SMS a pak tiskový odbor. „Paní náměstkyně pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů Dana Prudíková byla na letních OH 2016 v Rio de Janeiru oficiální členkou delegace paní ministryně jako její doprovod. Hlavním bodem programu delegace byla účast na olympijských hrách dle protokolu Mezinárodního a Českého olympijského výboru. Nad rámec tohoto programu proběhlo jednání s ministrem sportu Brazílie a proběhlo také jednání se slovenskými kolegy ohledně jejich zkušeností se zákonem o sportu,“ zní celý text jejího vyjádření.

Jan Schneider, bývalý ředitel odboru sportu, se nevyjádřil vůbec řka, že je vázán mlčenlivostí. Mezi další účastníky patří i Simona Kratochvílová, obviněná v kauze Pelta, a Aneta Lačevová, která cestovala s ministrem Chládkem a později si stěžovala na jeho chování, načež Chládek rezignoval.

Mluvčí olympijského výboru Barbora Žehanová  poskytla směrnice olympijského výboru. V nich je možné se dočíst, že výbor má právo pozvat vybrané ústavní činitele. Ale je možné pozvat i „další osoby v rámci expertní skupiny vytvořené pro konkrétní hry“. Úředníci měli hrazené ubytování, vstup na hry a dary s logem českého týmu.

Jansta hřímá: „Na olympiádu jezdí úředníci bez jakéhokoli systému a ti pak rozdělují peníze na sport.“ A obouvá se i do ministryně, která by podle něj měla nastavovat pravidla, neboť olympijský výbor jen dostal pokyny, koho má vzít. K věci promluvila i zástupkyně Amnesty International, která se diví, že seznam si vyžádal Jansta až teď, když o cestách věděl už od roku 2012.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…