Tito politici nechtějí, abyste měli právo rozhodovat o přijímání uprchlíků vy sami, a tito zase ano. Podívejte se na vlastní oči

24.06.2015 16:42 | Zprávy

Premiér Slovenské republiky Robert Fico oznámil, že Slovensko v případě, že EU schválí povinné kvóty na uprchlíky, zváží vypsání referenda, čímž by se podle něj mohlo vyhnout tomuto rozhodnutí EU.

Tito politici nechtějí, abyste měli právo rozhodovat o přijímání uprchlíků vy sami, a tito zase ano. Podívejte se na vlastní oči
Foto: ReproFoto: Youtube
Popisek: Ilegální imigranti ve francouzském Calais naskakují do čekajících kamionů

„Za vládu Slovenské republiky chci oznámit, že budeme zvažovat i možnost vyhlášení referenda prostřednictvím usnesení Národní rady. Možná je to cesta, jak se vyhnout důsledkům rozhodnutí Evropské komise, s nimiž vláda Slovenské republiky souhlasit jednoduše nemůže,“ řekl podle ČTK Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie má ve slovenském jednokomorovém parlamentu pohodlnou většinu. Evropská rada, která bude rozhodovat o kvótách, se sejde na summitu v Bruselu ve čtvrtek a v pátek.

Kdo neodpověděl, zda máte rozhodovat o uprchlících ve své zemi

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, zda jsou pro vypsání referenda v České republice, pokud Evropská unie schválí povinné kvóty na uprchlíky. Někteří politici referendum podporují, někteří ale říkají, že by politici měli přijmout sami odpovědnost. Podle dalších referendum kvótám nezabrání.

ParlamentníListy.cz daly možnost vyjádřit se k velkému množství politiků. Předáci vládní koalice na dotaz vůbec nereagovali. Neodpověděli premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš a ani vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Z lidovců celkově neodpověděl nikdo, ačkoli jsme oslovili většinu poslaneckého klubu (včetně místopředsedy sněmovny Jana Bartoška, předsedy klubu Jiřího Miholy, ministra kultury Daniela Hermana), většinu senátorů (například Jiřího Čunka, Jiřího Carbola či Stanislava Juránka) i všechny europoslance strany.

Stejně nereagovali ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec či ministr obrany Martin Stropnický. A z ODS, kde jsme oslovili většinu jejích zástupců v Parlamentu, reagovalo málo politiků. Neodpověděli kupříkladu předseda ODS Petr Fiala, první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil, místopředseda strany a poslanec Martin Novotný, místopředseda strany a senátor Miloš Vystrčil, předseda senátorského klubu Jaroslav Kubera, předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, první místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová a další.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…