To Lipovskou porazí. Umělkyně Aňa Geislerová přitvrdila boj za ČT

19.11.2020 7:44

Odvolání Dozorčí komise Radou ČT už se řešilo v Senátu, předsedkyně TOP 09 by ho chtěla řešit i v poslaneckém výboru. Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové a Hany Lipovské varuje, že atmosféra začíná pomalu připomínat atmosféru spacákové revoluce. A do radní se už obula herečka Aňa Geislerová, která zkoumala, zda byla Lipovská někdy kreativní a stvořila něco uměleckého. "Je pozoruhodné, čemu jako ekonomka věnujete svou pozornost, ale rozhledem, zkušeností a morálním postojem to vlastně odpovídá těm chlebíčkům," řekla a pro vysokoškolsky vzdělanou ekonomku měla i jiné rady.

To Lipovskou porazí. Umělkyně Aňa Geislerová přitvrdila boj za ČT
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herečka Anna Geislerová na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12109 lidí

Rozruch po odvolání Dozorčí komise neutichá. Odvoláním se zabýval Senát, jehož stálá komise pro sdělovací prostředky se shodla, že způsob odvolání nebyl v souladu se zákonem o České televizi, protože zákon dle právních analýz neumožňuje odvolat všechny členy najednou a údajně nebyly uvedeny zákonné důvody pro odvolání Dozorčí komise dle zákona o České televizi. Informoval o tom kupříkladu senátor Marek Hilšer.

"Rozhodnutí Rady ČT je v případě odvolání Dozorčí komise a i v případě jiných rozhodnutí dlouhodobě zatíženo vadou spočívající v nedostatku transparentnosti, a to především v oblasti řádného odůvodňování jejích rozhodnutí. Transparentnost rozhodování Rady ČT je přitom nezbytnou podmínkou pro naplnění práva veřejnosti na kontrolu činnosti České televize jako média veřejné služby," shodla se senátní komise.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20369 lidí
V poslanecké sněmovně chce záležitost řešit předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Do Rady ČT jsme vždy prosazovali kandidáty, kteří mají pro tuto funkci profesní a morální předpoklady. Zvoleni vládní většinou, opřenou i o SPD a Trikolóru, byli ti, kteří se netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby. Výsledkem je, že ČT opět bojuje o svou nezávislost.

Nesmíme dopustit, abychom se vydali maďarskou a polskou cestou. Pokud se proto ukáže, že odvolání Dozorčí komise Rady ČT bylo v rozporu se zákonem, vyvolali bychom v Poslanecké sněmovně hlasování o odvolání těch členů rady, kteří jej porušili," uvedla na Twitteru.

Vzhledem k tomu, že úmysl bránit ČT a její nezávislost už deklarovali jak někteří senátoři, tak spolky (např. Milion chvilek pro demokracii), je logické předpokládat, že se tlak na členy Rady ČT, kteří Dozorčí komisi odvolali, bude stupňovat.

Na tento tlak už reagoval Institut svobody a demokracie, jehož členkou je jedna z radních, Hana Lipovská. Institut prohlašuje, že zvolením ekonomky Lipovské se v Radě začaly po dlouhé době hýbat ledy a dodává: "Tento proces, na jehož konci může být navrácení České televize občanům této země, je zatížen výhrůžkami, pomluvami, osočováním a ode dneška i novinářským a PR agenturním mobbingem. Jako záminka pro ohrožení „svobody slova“ se zneužívá majetkoprávní nejasnost v TS Ostrava."

Lipovská dle Institutu čelí "nehoráznému chování" ze strany některých zaměstnanců médií. "Například kameraman ČT ji po jednání Rady ČT dlouze a detailně natáčel, jak si rovná dokumenty, jak je dává do tašky, jak si obléká kabát. Redaktorka týdeníku Respekt Ivana Svobodová ji pronásledovala po ulici, dorážela na ni svými dotazy, opřenými o údajné investigativní fotografie ze sídla ISDe, kde Hana Lipovská působí a od sousedů žádala soukromé informace o místě bydliště a o poštovní adrese," tvrdí Institut.

Situace se prý podobá tzv. spacákové revoluci z přelomu tisíciletí "Tehdy současná prezidentka ISDe Jana Bobošíková v roli ředitelky zpravodajství ČT byla pronásledována kamerami až na toaletu. Její kancelář v ČT měla pomočené dveře. Jen fotografie od sousedů chyběly, protože v roce 2000 nebyly mobilní telefony ještě vybaveny fotoaparáty. Zato měla poškozené auto, dveře pomazané exkrementy, polité barvou a musela mít ochranku," přirovnává Institut a vyjadřuje lítost nad tím, že se stále používají metody 50. let 20. století a že se vnímání svobody a demokracie nezměnilo. Prosí o podporu své členky. "Je to odvážná, vzdělaná žena, které spatřuje v liberálním progresivismu nebezpečí pro svobodu a demokracii. A jak je vidět, liberální progresivisté se nezastaví před ničím," říká.

Za nezávislost ČT už se staví i herečka Aňa Geislerová, jež sdílela prohlášení Festivalu svobody. Toto uskupení nezávislých občanských iniciativ vyjádřilo ochotu protestovat a vyzvat veřejnost k obraně Česká televize, budou-li podle něho porušovány zásady veřejné služby, ohrožena otevřenost, nestrannost a nezávislost především zpravodajství a publicistiky.

"Slečno/paní Lipovská, jestli můžu (a to můžu, jste veřejný činitel), vy už jste někdy něco vytvořila? Máte za sebou nějakou činnost, která by se dala nazvat jako prospěšná? Veřejně prospěšná? Něco, co by se dalo nazvat uměním, ovládáte? Vytvořila jste někdy něco kreativního?" ptala se Lipovské.

"Je pozoruhodné, čemu jako ekonomka věnujete svou pozornostl, ale rozhledem, zkušeností a morálním postojem to vlastně odpovídá těm chlebíčkům... Hlídejte je. Pozorně! A doporučuju vám někdy zajet na mezinárodní filmový festival nebo festival televizní tvorby. Možná by vám došlo, co znamená slovo reprezentace. Teď však chlebíčkům zdar a ať si nikdo nedá ani drobek navíc," nabádala ekonomku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …