To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

18.5.2021 2:45 odp. | Ze sítí

Po omluvě srbskému národu, kterou pronesl na Pražském hradě prezident Zeman, se začaly objevovat narážky na to, že to byl on, kdo bombardování Jugoslávie za Česko schválil. A požadavky, aby se tedy Zeman omluvil i Čechům. „Zeman by mohl udělovat Řád panicovy prostaty,“ pravil komentátor Alexandr Mitrofanov. Ale od jiných přišla za omluvu pochvala, např. od analytika Štěpána Kotrby. „Když v roce 1999 probíhal sjezd ČSSD, napsal jsem a 65 % delegátů sjezdu podepsalo omluvný dopis srbskému národu za všechny poctivé občany České republiky, ale zejména za tebe a tvou vládu, srbskému velvyslanci, básníku Djoko Stojicovi,“ vzpomenul si. Zeman byl tehdejší předseda ČSSD.

To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci
Foto: KPR
Popisek: Aleksandar Vučić a Miloš Zeman

Omluva prezidenta Zemana za bombardování Jugoslávie na sklonku devadesátých let už má svou odezvu na sociálních sítích. Jak mnozí nezapomněli připomenout, například komentátor Jindřich Šídlo ze Seznamu či František Lutonský, zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT, byl to právě Miloš Zeman, kdo bombardování Jugoslávie schválil. „Souhlas s leteckými útoky na vojenské cíle v Jugoslávii podepsal předseda vlády Miloš Zeman. Jeho vláda o pár dní později ještě povolila přelety spojeneckých vojenských letadel přes naše území. Následně pak parlament schválil pozemní tranzit jednotek NATO přes české území,“ připomenul Lutonský.

Šídlo tuto otázku položil hradnímu mluvčímu Ovčáčkovi, který mu vysvětlil, že právě kvůli tomu se prezident omlouval.

„Bombardování Srbska schválila česká vláda, kterou vedl Miloš Zeman. Očekávám tedy, že se těsně před odchodem z prezidentského úřadu omluví českému národu, že byl,“ očekává komentátor Práva Alexandr Mitrofanov. Omluvu českému národu požaduje i Ján Simkanič z Deníku N.

Mitrofanov komentoval i fakt, že prezident udělil Vučićovi řád Bílého lva. „Zeman by mohl udělovat Řád panicovy prostaty,“ pravil krátce.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 18.5.2021)

3%
hlasovalo: 17037 lidí
Prezidenta však někteří ocenili, například analytik Štěpán Kotrba. „Děkuji dnes, po více než dvaceti letech, za dnešní slova a srbskému prezidentu Vučicovi za jejich přijetí a snad i za odpuštění. Oba jste se dnes projevili jako velcí státníci,“ mínil.

A připomenul i něco jiného: „Když v roce 1999 probíhal sjezd ČSSD, napsal jsem a 65 % delegátů sjezdu podepsalo omluvný dopis srbskému národu za všechny poctivé občany České republiky, ale zejména za tebe a tvou vládu, srbskému velvyslanci, básníku Djoko Stojicovi. Omlouvali jsme se za zbabělost vzdorovat bezprostřední hrozbě války, o které jsme věděli, že je nespravedlivá a zločinná. Omluvili jsme se za bomby, které padaly na spřátelenou zemi.“

„Byl to první zločin NATO, za který jsme byli spoluodpovědni. Doufám a pevně věřím, že po této zkušenosti už nikdy nebudeš, jako vrchní velitel Armády ČR, souhlasit se zločinnou politikou NATO a už nikdy nedáš souhlas s bombardováním nevinných. Protože souhlasit se zločinem je zločin,“ doufá analytik.

A poděkování vyjádřil také právník Jiří Vyvadil. „Děkuji za Vaši omluvu srbskému národu. Jste jediný v této době, kdy celá politická scéna žalostně selhává, kdo vrací českému národu alespoň trochu důstojnosti a slušnosti. Jsem rád, že jsem Vás volil. Možná to bylo to poslední, co se dalo v této zemi v rámci volebního systému dobrého učinit,“ chválil současného prezidenta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

11:54 „P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) si v úterý stoupl k řečnickému pultíku na půdě Evropského p…