To bude křiku. Milouš Jakeš vysvětluje, jak vstup vojsk zabránil kontrarevoluci. Došlo i na plačícího Brežněva

24.08.2018 15:10 | Zprávy

V roce 2017 byl o bývalém generálním tajemníkovi komunistické strany natočen film Milda. Jakeš v něm takřka do roztrhání těla hájil 49 let komunistického panování v této zemi. Hájil znárodňování, hájil zatýkání lidí s delšími vlasy a spoustu dalších věcí. U příležitosti 50. výročí počátku sovětské okupace Československa se rozhodl promluvit znovu. V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým pro internetovou televizi XTV. Rezolutně prohlašoval, že příjezd tanků v srpnu 1968 rozhodně nebyl okupací.

To bude křiku. Milouš Jakeš vysvětluje, jak vstup vojsk zabránil kontrarevoluci. Došlo i na plačícího Brežněva
Foto: Vít Hassan
Popisek: Miloš Jakeš

„Že se jedná o okupaci mi nedošlo nikdy. Je okupace a okupace, svět byl podivnej. Něco se tu událo, skončila válka a místo přátelství mezi státy rostla nenávist a byla řada problémů. Viděli jsme, co je to povstání v Berlíně, nebo kontrarevoluce v Budapeští. Tomu bylo zabráněno, když sem ta vojska vstoupila,“ uvedl Jakeš. Pražské jaro mohlo podle hosta dopadnout stejně krvavě jako vzpomínaná revoluce v Maďarsku v roce 1956, ale vojska Varšavské smlouvy tomu zabránila.

Navíc byla uzavřena smlouva o dočasném pobytu vojsk. Naproti tomu s Hitlerem žádná smlouva uzavřena nebyla. Tehdy jsme podle Jakeše byli okupováni. Jakeš jako ročník 1922 hrůzy druhé světové války prožil naplno. Sověti prý neměli v Československu žádnou moc, moc drželi v rukou i nadále naše orgány. Sovětům šlo jen o vojenskou přítomnost v zemi, která sousedila s kapitalistickým Západem. „My jsme měli smlouvu, jakou má dnes Amerika se zeměmi, kde funguje, kde využívá svoje síly k diktátu vůči těm zemím tak dál," zdůraznil Jakeš.  

Se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem se prý setkal asi třikrát a popisuje ho jako velmi emocionálního politika, který se dokázal nad tématy spontánně rozplakat a dokázal rozplakat své partnery.

Neviděl jako problematické ani to, že byli komunisté vylučováni ze strany, když vyjádřili nesouhlas se vstupem vojsk. Pokud se někdo vyloučením cítil ukřivděn, mohl se odvolat. Několik tisíc lidí to prý udělalo a uspěli. Museli se ale chovat loajálně k režimu. Na tom Jakeš nevidí nic špatného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …