Moderátor ČT Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži tři expremiéry. Podle Pitharta by Čechům, Moravanům a Slezanům asi moc nevadilo, kdybychom měli úřednickou či poloúřednickou vládu. Nebylo to proti mysli T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Václava Havla a není to proti mysli ani Miloši Zemanovi. Jasně proti úřednickým a poloúřednickým vládám byl jen Václav Klaus. To podle Pitharta ukazuje, že se lidem politika vlastně moc nelíbí. Politika by měla být střetem idejí, ale občané českého státu politiku vnímají spíše jako střet zájmů. Pithart uznává, že v politice hrají zájmy určitou roli, ale v první řadě by mělo jít o střet idejí.
Když dostal prostor Jan Fischer, doplnil, že pro celou zemi není dobré, když zemi vládne vláda bez důvěry. „Já jsem působil ve dvou vládách... Ta moje vláda měla nejvyšší důvěru ve sněmovně. Já to nepřeceňuju, ale je to tak,“ pochválil sám sebe Fischer. Druhá úřednická vláda Jiřího Rusnoka po celou dobu vládla v demisi. Podle Fischera to nebyl nijak příjemný pocit. „Ti, kteří dnes říkají, že to byl pokus o přechod k poloprezidentskému systému, tak to je podle mě přehnané, ale nepříjemné to bylo,“ řekl Fischer.
Z úst Jana Fischera také zaznělo, že pro každou vládu je lepší, když v ní působí ministři, kteří dostali důvěru voličů ve volbách. U nominace odborníků je problém, že neprošli volebním testem, což pro jejich práci není úplně nejlepší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp