To by si člověk cvrnknul strachy do kalhot, pane Sobotko. Časopis se pustil do zákulisí vlády

14.04.2014 9:25

Minulý týden se mluvilo především o sporu dvou nejvýše postavených politiků v zemi. O souboji mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Časopis Týden píše o jasné převaze šéfa ANO, který získává podporu nejen u voličů, ale i u prezidenta. Po neuvěřitelném povolebním vzepětí totiž Sobotkovi prý přestala jít karta.

To by si člověk cvrnknul strachy do kalhot, pane Sobotko. Časopis se pustil do zákulisí vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou

Především jde o dva spory z minulého týdne. V prvním případě jde o OKD a Babišovu dohodu s NWR o řešení situace slezského Dolu Paskov. V případě druhém jde o peníze na státní pojištěnce. Tam spor vyústil kvůli kompenzaci miliard nemocnicím poté, co byly zrušeny 100korunové poplatky za den hospitalizace. Týden připomíná reakce socialistů, kdy premiér Sobotka vyjádřil potřebu, aby všechny strany respektovaly dosaženou dohodu. „To by si člověk snad strachy cvrnknul do kalhot,“ komentuje autor článku, dlouholetý politický reportér Petr Kolář, v Týdnu reakci premiéra.

Podle některých vyjádření se ze zdravotnictví stává černá díra. Diskutovalo se o tom například v Otázkách Václava Moravce, kde náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) tvrdila, že na tom tak špatně ještě nejsme. „Zdravotnictví dáváme 7,5 procenta HDP, což je velmi malé procento na rozdíl od ostatních zemí,“ prohlásila v ČT.

Kapka medu obalená v jedu

Zmíněné dva spory z minulých dní ale nejsou poslední. Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a jeho tým Babiš prý znovu naštval. Týden píše, že den před odjezdem na dovolenou stihl Babiš prohlásit, že jeho resort pracuje na vyhlášce, kterou chce prosadit snížení limitu, kterým se procentuálně stanovuje maximální hodnota provozních nákladů zdravotních pojišťoven o deset procent.

„Představuje to snížení o necelých 800 milionů korun,“ míní Babiš s tím, že není možné pojišťovny vynechat ve snaze docílit provozních úspor. Babiš se právě s tímto podle Týdne obrátil na ministra zdravotnictví. A pěkně ho prý naštval, protože sám Němeček už problém řeší po svém a jeho lidé mimo záznam neskrývají, jak moc je štve, že se jim ministr financí opět montuje do práce. „Je to kapka medu obalená v jedu,“ podotkl pro Týden jeden z nich.

Němeček pak reagoval, že je Babišova úspora málo. „S ministrem financí Babišem úplně nesouhlasím, chtěl bych ušetřit více, minimálně jednu miliardu korun.“

Petr Kolář v časopisu píše, že si premiér Sobotka nijak nedokáže zchladit žáhu. Po neuvěřitelném povolebním vzepětí teď zkrátka premiéru Sobotkovi přestala „jít karta“, míní novinář. Zatímco totiž Babišovo ANO v preferencích stoupá, podle většiny průzkumů z poslední doby ČSSD stagnuje. A líp si Sobotka nevede ani v průzkumech osobnostního hodnocení.

Haškův návrat?

Podle Týdne jen díky povolebnímu dění ve straně oranžových zatím Sobotka nemusí čekat nůž v zádech. Poražení se totiž vzpamatovávají a vyčkávají, co se bude dít. „To půjde pořádně zhodnotit až po volbách do europarlamentu,“ tvrdí jeden ze Sobotkových kritiků. A to potvrzuje i Sobotkův spojenec Jan Mládek, podle kterého může premiéra před útoky ministra financí zachránit uspokojivý výsledek ve volbách. Jak do Evropského parlamentu, tak do místních zastupitelstev a Senátu.

Kolář souboj mezi Babišem a Sobotkou ukončuje otázkou, zda si na návrat do nejvyšších pater politiky opět nemyslí Michal Hašek. „Na to si možná může myslet Michal, ale ve straně by to bylo naprosto nehratelné,“ míní jeden z jeho někdejších spojenců.

Podle Koláře se ČSSD ještě musí modlit, aby s nimi Babišovi nedošla trpělivost. Navíc čím dál více podporovanému prezidentem Zemanem. „Sobotka se může soustředit tak leda na to, aby vytvářel alespoň lepší estetický dojem než v bolestném uplynulém týdnu,“ dodává novinář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …