To bylo řečí, že je vláda „zablokuje“: Loď výlovné neziskovky v klidu doplula do přístavu

09.08.2017 9:45

Neziskovky dále odmítají podepsat kodex, zavádějící pravidla do převážení migrantů z Afriky. Jak ukázal noční případ španělské organizace Proactiva Open Arms, hodlají postupovat jednoduše tak, že poblíž přístavu zaparkují loď s migranty a budou čekat, jak rychle přijímací orgány na pobřeží „vyměknou“ a imigranty z paluby stejně přijmou. Poslední zkušenost ukazuje, že se tak často může dít pod pláštěm noci. A když se ráno Evropa probudí, jsou už další stovky Afričanů na její půdě...

To bylo řečí, že je vláda „zablokuje“: Loď výlovné neziskovky v klidu doplula do přístavu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé (ilustrační foto pořízené ve francouzském Calais).
reklama

„Myslím, že v dnešní době je nejlepší sázet třeba na lodě. Na ty pašerácký, totiž „záchranářský“, píše Tomáš Tyl, brněnský právník a komentátor aktuálního dění.

Jako příklad přidává příběh o lodi španělské neziskovky Proactiva Open Arms. Tato organizace odmítla podepsat italský kodex neziskových organizací, vymezující pravidla pro fungování přepravy migrantů po Středozemním moři. Jak Tyl dodává, tento kodex si neziskové organizace v podstatě napsaly samy, italská vláda k němu připsala pouhé tři či čtyři body.

Španělská organizace jej však odmítla podepsat a snažila se přesto imigranty vysadit u italských břehů, konkrétně na známém přístavišti imigrantů na ostrově Lampedusa. Italské pobřežní orgány jí to však nechtěly povolit, aby ukázaly, že novou politiku, ve které má dovoz lidí z Afriky aspoň nějaká pravidla, skutečně hodlají dodržovat.

Během úterka vyšla zpráva, že loď španělské neziskovky byla zaparkována u italských pobřežních vod a čeká, až bude vpuštěna. Celý den se snažila přesvědčit italské pobřežní orgány, že mají imigranty z její paluby i přes nedodržování podmínek přijmout. K tomu se  po celé Evropě rozjela intenzivní mediální kampaň, která se nevyhnula ani českým médiím. Server Novinky.cz psal o tom, že nikdo neví, co bude s imigranty na palubě

Takto celou kauzu prezentovala sama neziskovka:

S tímto zjištěním odcházel Tyl v úterý večer spát. Ale když se ráno probudil, nestačil se divit. „Tak – máme 9. 8. šest ráno. Zhruba od tří ráno dotyčná loď už kotví na Maltě ve Valletě,“ aktualizoval svůj příspěvek. Jak poznamenal, Maltě vydrželo „pevné rozhodnutí“ EU loď nedodržující pravidla nepřijímat asi 24 hodin.

Tyla to vlastně ani nepřekvapuje. Jak doplňuje, Itálie teď sice ukazuje, jak hodlá čelit praxi neziskovek a pašeráků, ale byl to právě v Itálii sídlící úřad MRCC (Maritime Rescue Coordination Centres – Centrum pro koordinaci námořní záchrany), kdo neziskovce Proactiva Open Arms dovoz migrantů povolil. Celý „záchranný“ úřad je navíc financován Evropskou unií.

Svůj příspěvek Tyl končí sarkastickou otázkou, které české médium bude o noční středomořské anabázi španělské neziskovky a následné kapitulaci členského státu EU psát.

„Doufám, že podepsali kodex, protože s kodexem se hned líp pašuje. A migranti jedou, jedou a jedou…,“ dodává Tomáš Tyl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…