To, co ani Babiš nechtěl říct nahlas: Získali jsme poznatky o chování Pocheho na ministerstvu zahraničí. Známe „jeho lidi“ i to, co „vykřikuje", když tam je

04.09.2018 12:18

AKTUALIZOVÁNO PalamentníListy.cz získaly v pondělí konkrétní informace o tom, kde je základ sporu mezi premiérem Andrejem Babišem a europoslancem Miroslavem Pochem. Naše redakce totiž měla možnost hovořit s jedním členem vlády a rovněž s letitým zaměstnancem Ministerstva zahraničních věcí. Oba se v tom, co říkali, naprosto shodují.

To, co ani Babiš nechtěl říct nahlas: Získali jsme poznatky o chování Pocheho na ministerstvu zahraničí. Známe „jeho lidi“ i to, co „vykřikuje", když tam je
Foto: repro youtube
Popisek: Údajně vlivný sociální demokrat Poche

Spor premiéra Babiše s europoslancem Pochem není ničím novým. Babiš Pochem pohrdá, jelikož ho považuje za strůjce mnoha negativních věcí v hlavním městě Praze. O tom ale až jindy. Oba dva doposud zachovali vzájemné dekorum a na dálku si vyměňují pouze obecná konstatování. Nejprve to byl šéf hnutí ANO, který řekl, že „působení pana Pocheho je velice negativní, je jasné, že on nebude ministrem“. Na to zástupce socdem kontroval zveřejněnou nahrávkou z jednání diplomatického sboru.

„Chtěl bych vás ujistit všechny, že pokud by někdy, za poměrně dlouhou dobu, došlo k tomu, že bych už nebyl nominantem sociální demokracie na tento post, tak nepřipustím, aby byl ministrem zahraničí této vlády někdo, kdo by s mými názory byl v protikladu nebo rozporu,“ uvedl Poche na několikaminutovém záznamu. Že by ale premiér řešil pouze tato slova? To rozhodně ne.

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11129 lidí
ParlamentníListy.cz získaly konkrétní poznatky, které zjevně vnímá i předseda vlády.

„Tak zaprvé jde o chování pana Pocheho, který se na resortu chová, jako by mu patřil. Pan Hamáček je opravdu zbytečný, co se úkonů týká,“ sdělil poněkud šalamounsky náš vládní zdroj. Pak už ale hovořil jasně a konkrétně. „Chcete příklady? Odstavil Martina Povejšila (stálý představitel ČR při EU, významný diplomat, pozn. red.) a vykřikuje, že bude rozhodovat o velvyslancích,“ doplnil náš vládní zdroj. Dodal také, že podle jeho informací Miroslav Poche hovoří o své budoucí „funkci“ tak, že bude řídit resort, i když tam nebude.

Tato slova potvrdil také náš další zdroj, a to přímo z Ministerstva zahraničních věcí. Ten navíc ukázal na tři konkrétní jména, o která se v souvislosti s Pochem zajímá řada lidí. To však nechtěl specifikovat. „Předně je to dvojice náměstků Kaucký a Petříček. Ten první je s Pochem propojený dlouhé roky, druhý mu dělal dokonce asistenta v Evropském parlamentu,“ řekl redakci.

Dodejme, že Lukáš Kaucký se na podobných místech pohybuje prakticky od roku 2005, kdy působil jako tajemník místopředsedy vlády pro ekonomiku. Následně vystřídal řadu postů ve státní správě: byl radní hlavního města Prahy, náměstek ministra zahraničních věcí či vrchní ředitel kabinetu ministra. Tomáš Petříček působil jako poradce člena Evropského parlamentu, což byl dozajista europoslanec Poche.

„A pak je tu další propojení, na kterém se velice pracuje. Jde o málo známého člena ČSSD z Prahy 4 Kyslíka. O tom se nyní mluví vcelku dost, neboť se na tom majetku chystá několik zásadních věcí," dodal náš zdroj. Zcela neznámý Petr Kyslík působí na odboru správy majetku, má se jednat o sociálního demokrata z Prahy 4, kde mimochodem v letech 2013–2015 pracoval jako vedoucí odboru dopravy a také on má být zcela v režii Mirka Pocheho.“

Perličkou může být jistě náhodná skutečnost, že když se v roce 2010 dostal Kaucký v barvách ČSSD na pražský magistrát, měl na kandidátní listině jako místo bydliště uvedenou právě Prahu 4.

Na získané skutečnosti jsme se ptali nejen premiéra Andreje Babiše, ale také šéfa resortu zahraničí Hamáčka či vicepremiéra Brabce. Ani jeden na naše SMS během pondělí a úterý nereagoval.

Během úterní tiskové konference premiéra Babiše padla také otázka televize Prima. Novinář soukromé stanice se ptal, co premiérovi vadí na kvalifikaci Miroslava Pocheho. Šéf kabinetu odpověděl v tom duchu, že kvalifikace není problém. „Zkuste si přečíst Parlamentní listy, já jsem to tam čet´, co se tam děje," reagoval premiér.

Vedení Ministerstva zahraničních věcí. Zmínění dva lidé, přímo pod vlivem Miroslava Pocheho, jsou na prvních místech

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …