To, co padlo o uprchlících na Neviditelném psu, se bojíme popsat. Je to velmi odvážná úvaha

17.08.2015 15:27

Bylo chybou, že se koloniální mocnosti stáhly z Afriky a nechaly černochy, aby si sami spravovali svoji zemi. Ukázalo se, že to neumí, a proto nyní tisíce zbídačelých lidí proudí do Evropy, kde hledají prosperitu. Měli bychom proto znovu černochy odstavit od moci, říká publicista Lubomír Stejskal.

To, co padlo o uprchlících na Neviditelném psu, se bojíme popsat. Je to velmi odvážná úvaha
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský navštívil uprchlický tábor na Sicílii

Stejskal uvádí, že když národy třetího světa postupně jeden za druhým odhazovaly koloniální jho, očekávalo se, že se pustí do budování prosperující a svobodné společnosti. Měly na to řadu desetiletí, ale jak ukázala uprchlická krize, nezdařilo se.

„Byli bychom svědky současné masivní uprchlické vlny, kdyby v zemích, z nichž lidé houfně utíkají, zůstala po druhé světové válce nějaká forma koloniálního způsobu vládnutí? Není masový útěk do bývalých ‚mateřských zemí‘ (myšleno v jisté nadsázce) živým důkazem, že dekolonizace svým způsobem selhala (nepřinesla to, v co její propagátoři věřili), stejně jako svým způsobem selhalo i nedávné arabské jaro?“ táže se Stejskal v komentáři, který zveřejnil na serveru Neviditelný pes.

Celý komentář ZDE

„K čemu je zbídačelému Afričanovi ze státu XY, že tento stát je půl století nezávislý a vládnou mu černošské, nikoli bělošské elity, když jeho jediným cílem je dostat se do Evropy a normálně žít? Nebylo by mu lépe, kdyby jeho zemi spravovala koloniální velmoc, která by garantovala prosperitu, třebaže tamní černošská reprezentace by se musela smířit s omezenými politickými (mocenskými) pravomocemi?“ říká natvrdo publicista.

Stejskal sám uznává, že ani toto není žádný recept a hlavní teze jeho úvahy nelze otrocky zevšeobecňovat. Jedná se prý jen o příspěvek do probíhající diskuse na téma těchto dnů, týdnů, měsíců a možná i let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …