To i ten Kalousek nám přidal víc. Já bych to z parlamentu všechno hnal klackem, čílil se důchodce u Jílkové. Ekonom Ševčík pak poradil, jak šetřit

08.10.2015 23:03

Díky velmi nízké inflaci stát příští rok přidá důchodcům celých čtyřicet korun. Není to jen příliš krutý vtip? Právě o tom se dnes diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo České televize. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) se hned v úvodu dozvěděla, že i Miroslav Kalousek byl štědřejší než ona. Nijak ji nešetřil ani předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Podle ekonoma Miroslava Ševčíka by vláda mohla přidat seniorům, kdyby šetřila na sobě.

To i ten Kalousek nám přidal víc. Já bych to z parlamentu všechno hnal klackem, čílil se důchodce u Jílkové. Ekonom Ševčík pak poradil, jak šetřit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková
reklama

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), poslanec Miroslav Opálka, ekonom Miroslav Ševčík, předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes, pracující důchodce Miroslav Vokřínek a další nespokojený senior Milan Hančák debatovali o výši penzí v Česku.

Ministryně hned v úvodu prozradila, že se snažila o výraznější valorizaci, ale ČSSD byla s tímto názorem ve vládě osamocena. Nakonec bylo rozhodnuto o jednorázovém příspěvku 900 korun. „Já si také myslím, že to není dost, ale aspoň něco,“ podotkla. Moderátorka Jílková v této souvislosti připomněla, že za exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se penze zvyšovala o 45 korun, takže Kalousek byl vlastně štědřejší než Marksová, a to o pět korun. Ministryně ale přešla do protiútoku, neboť poukázala na to, že chtěla ve zrychleném řízení schválit jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši devět set korun, ale Miroslav Kalousek to zhatil. 

Pernes na to konto poznamenal, že tato vláda už je u moci dost dlouho na to, aby přijala zákony, podle nichž by bylo možné přidat důchodcům víc. Opálka dal Pernesovi v zásadě za pravdu. „Zákon říká, že penzi lze valorizovat minimálně, ale lze i více,“ konstatoval Opálka. Marksová se ale znovu a znovu bránila, že s názory svých kritiků v zásadě souhlasí, ale bohužel není v koalici sama. „Já nejsem diktátorka,“ bránila se.

Ševčík jí obratem doporučil, aby vláda více šetřila na sobě a hned by měla na důchody. Může např. efektivněji komunikovat s občany a třeba elektronicky místo posílání doporučených dopisů. Každý ministr má ve svém resortu určitou vatu, tedy peníze, které nestíhá utratit. Mladý muž z publika následně zkritizoval ministryni za to, že hodlá navyšovat důchody buď za cenu zadlužování státu i v době ekonomického růstu, nebo větším zdaněním pracujících, což se mu nezdá správné.

Pernes ale oponoval, že platil sociální pojištění 42 let, k tomu vychoval tři děti a teď si důchod zaslouží. Od doby, co je lidstvo lidstvem, to je ostatně tak, že se děti ve stáří starají o své rodiče. doplnil pan Vokřínek.

Podle Ševčíka můžeme peníze najít i jinde. „Ale my nemusíme zvyšovat daně, stačí spořit. Podívejte se, kolik miliard mizí v různých státních zakázkách,“ konstatoval. Komunista Opálka ale nabídl zcela jiné řešení. Stačilo by prý, kdyby se do systému odváděly takové platby, jaké se odvádět mají, kdyby se vybíraly daně a tak podobně. Zásadním módem je také navýšení mezd, protože vytvářená nadhodnota se podle Opálky rozděluje nespravedlivě.

Pan Milan Hančák se rozčílil, když se zastával lidí, kteří pobírají pět tisíc důchod. Marksová se bránila, že stát vydává také miliardy korun na dávkách na bydlení, které mají pomoci právě zmíněným seniorům s nejnižšími penzemi. Děsivé situaci čelí především seniorky, které mají mnohem nižší důchody oproti svým mužům. Na kameru popsala svůj příběh dáma z publika, která se provdala do Sýrie a dnes v Česku pobírá penzi 3 300 korun.

Marksová v obecné rovině uznala, že ženy jsou touto cestou diskriminovány. „Je to nehorázné,“ řekla šéfka resortu. „Pro budoucnost je teď stěžejní, aby ženy mohly pracovat, i když mají děti,“ doplnila Marksová s tím, že právě tak se mohou ženy zabezpečit. Celému důchodovému systému podle ministryně jednoznačně pomůže, když budeme mít více dětí, které jednou budou hradit naše důchody.

Ševčík ale kontroval, že výpočty důchodů jsou strašlivě složité a lidé nemají čas si to počítat. Přitom by měli občané vědět především to, že se neplatí sociální pojištění. Není to nic jiného než sociální daň. V tom mu dal velmi důrazně za pravdu starší pán, který se podle vlastních slov staral většinu života sám o sebe, po státu nic nechtěl a teď by měl být trestán, pokud nemá děti nebo má jen jedno.

Před kamerami ovšem zazněl také jiný hlas. „Jestliže se tu mluvilo o tom, jak nízká je inflace, proč si poslanci takto zvedají platy?“ Opálka své kolegy ze sněmovny bránil, že měli řadu let platy zmraženy. „Já občas večer koukám na přenosy ze sněmovny,“ doplnil další pán. „A já když vidím tu velkou absenci, tak bych to všechno hnal klackem,“ udeřil divák.

V závěru pořadu vystoupil finanční poradce, který lidem doporučil co nejdéle si spořit, a pokud už nemají čas, případně nemají dost peněz, měli by využít to, co mají k rizikovějším investicím, „To ale záleží na tom, jestli na to máte žaludek,“ konstatoval poradce. Ševčík v úplném závěru doplnil, že je složité poradit lidem, kteří tvrdí, že nemají na to, aby si spořili na důchod. Doporučil jim snad jen nekouřit, nepít, nejezdit na dovolené a nosit jen dvoje džíny a jeden svetr. Tak to prý sám dělával v době, když neměl mnoho peněz.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Miloš Polák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

15:44 „Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

„Prostě něco mu dají, on to natočí, nezajímá ho, jestli to má nějakou věrohodnost nebo logiku,“ pops…