To je Putinův trik, kritizuje Navalnyj bohatou paničku, která prý chce vládnout Kremlu. Ta mluví o krvi a válce v Rusku

01.11.2017 11:00

V Rusku se příští rok bude volit prezident a čím dál častěji se v souvislosti s kandidaturou proti Vladimiru Putinovi hovoří o Xenii Sobčakové. Britský The Independent proto přinesl obsáhlý materiál o někdejší hvězdě moskevských večírků, kterou nyní opozičník Navalný znechuceně prohlašuje za Putinův trik na voliče.

To je Putinův trik, kritizuje Navalnyj bohatou paničku, která prý chce vládnout Kremlu. Ta mluví o krvi a válce v Rusku
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Dcera již zesnulého slavného starosty Petrohradu Anatolije Sobčaka, která se v minulosti proslavila především jako královna moskevské zlaté mládeže, se v poslední době profiluje jako kritická novinářka. Opozice však dceru starosty, který na petrohradské radnici „vytáhl“ prezidenta Putina, považuje spíše za trik mainstreamu, jak rozložit opozici.

Článek britského The Independent představuje Sobčakovou jako úspěšnou mladou ženu, která, obklopena ochrankou, nahání své asistenty do mercedesu při rychlém přejezdu z jedné akce na druhou.

Akce, které pořádá, mají nepolitický ráz, radí třeba ženám v oblasti psychologie či péče o vlastní tělo. Přesto ale mnozí upozorňují, že má přístup do státních médií s názory, které by jinému asi neprošly. To jen přiživuje spekulace o hloubce jejího vztahu k Vladimiru Putinovi.

Sobčaková, která již od puberty patří k nejvyšší ruské společnosti (ve svých nejdivočejších obdobích byla nazývána „ruská Paris Hilton“) dráždí neprivilegované opozičníky, kteří ji označují za „lupiče“ hlasů od skutečně opozičního kandidáta Alexeje Navalného.

Sama kandidátka to prý vehementně popírá, že by s Putinem měla cokoliv společného. Když její otec v devadesátých letech vládl Petrohradu, neměla prý důvod sledovat jeho „tichého spolupracovníka“, kterým tehdy byl budoucí prezident. „Pohyboval se kolem otce, ale neměla jsem žádný důvod považovat ho za zajímavého,“ prohlašuje dnes šestatřicetiletá Sobčaková. Kromě toho popírá, že by „ten agent KGB“ byl jejímu otci nějak blízký. Byl to prý prostě kolega z práce, žádný rodinný přitel.

Xéniin populární otec v roce 2000 zemřel, což ale její rozlet nijak nezastavilo. Na začátku tisíciletí byla jako finančně skvěle zajištěná dvacátnice celebritou, předvedla se třeba v pikantní ruské reality show.

V roce 2011 ale dosavadní hvězda večírků všechny překvapila, když se proměnila v politickou novinářku, které se nedala upřít slušná porce odvahy. Byla jednou z hlavních tváří protestů proti Vladimiru Putinovi v letech 2011–2012. Někteří její posun interpretovali tak, že viděla, kam Putin Rusko vede, a bylo to i na její vkus moc. Ona sama dnes říká, že její veřejné angažmá bylo pouze výsledkem toho, že dospěla a začala se zajímat o vážnější věci.

V každém případě se tehdy „tatínkovu kolegovi“ Putinovi výrazně znelíbila. V červnu 2012 u ní proběhla domovní prohlídka, při které policisté zabavili dva miliony eur v hotovosti. Peníze ale později dostala zpět.

Jak poznamenává The Independent, jejím světem rozhodně nejsou protestující náměstí, spíše luxusní kavárny a kluby, kde prezentuje své názory především novinářům. „S inteligencí a humorem paní Sobčaková představuje publiku svůj liberální program volného trhu,“ popisuje novinář takovou akci. Jak dodává, v Rusku pro takové elitářské pojetí politiky asi moc voličů nenajde.

CELÝ TEXT NA THE INDEPENDENT

Podporuje volný trh, genderovou rovnost i feminismus (s drobnými výjimkami, třeba že by aerolinky měly mít právo vyhodit ošklivé stevardky), LGTB komunitu, a kritizuje zásahy na Ukrajině a v Sýrii.

Obdivuje Margaret Thatcherovou, zejména prý proto, jak dokázala ignorovat křik svých oponentů a jít si za svým. „Člověk se diví, jak „hokynářova dcerka“ (zavedená posměšná přezdívka britských elitářů pro Margaret Thatcherovou, pozn. PL) inspiruje ruskou Paris Hilton,“ poznamenává sarkasticky The Independent. Sobčakové to prý ale divné nepřijde, člověk se prý vyvíjí.

Na financování kampaně chce využít své finanční zdroje i svou popularitu. Ruský politický analytik Gleb Pavlovský odhaduje, že náklady prezidentské kampaně v Rusku jsou kolem deseti až patnácti milionů dolarů, což ani Sobčaková není schopna platit sama.

Xenia Sobčaková rozjela kampaň:

V pondělí večer pak její kampaň utrpěla velkou ránu odchodem úspěšného manažera Alexeje Sitnikova, který například udělal politický fenomén z ukrajinské Julije Tymošenkové. Na odchodu navíc znectil kampaň Sobčakové jako totálně chaotickou a nepřipravenou. „Celé to vypadalo, jako by to načmárali na zadní stranu krabičky od cigaret,“ ulevil si.

Vzhledem ke známému perfekcionismu televizní hvězdy to podle Independentu posiluje spekulace, že kandidatura Sobčakové není míněna vážně.

Ještě více ji kritizuje opozičník Navalnyj, který její kandiaturu rovnou označuje za trik. Sobčaková mu to vrací tím, že prohlašuje, že Navalnyj je úplně mimo a Rusko by přivedl do katastrofy.

„Já chci sjednotit liberální hlasy. Putin má pod kontrolou veškerou moc, bezpečnostní síly a miliardy dolarů. Bylo by bláznivé předstírat něco jiného,“ prohlašuje kandidátka.

Jako nejlepší řešení vidí přimět solidním volebním výsledkem Vladimira Putina, aby více naslouchal liberálům ve svém okolí. Třeba Alexeji Kudrinovi, bývalému dlouholetému místopředsedovi vlády, který jeho tým opustil právě po protestech na přelomu let 2011 a 2012. „Teď je čas pro chladnou hlavu a vyjednávání na vysoké úrovni s Kremlem,“ vykládá dnes v kavárně.

A co alternativa v podobě pouličních protestů, které propaguje Navalnyj? „Přivede zemi během šesti let do občanské války,“ varuje kandidátka. Pokud Vladimir Putin nebude schopen v klidu předat moc, bude podle Sobčakové muset bojovat až do konce. „A bude tam hodně krve,“ obává se.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…