To je absurdní. Politický tlak! křičel ve Sněmovně ředitel ČT, když se řešil konkrétní obsah veřejnoprávní televize

09.06.2016 16:50 | Zprávy

Program zasedání volebního výboru Poslanecké sněmovny byl poznamenán tím, že se ho nezúčastnili ti, kteří by k němu mohli říci hodně podstatného. Hned v úvodu se pozastavila členka výboru Miroslava Němcová nad tím, že chybí ministr kultury Daniel Herman. Ten se omluvil kvůli neodkladné pracovní cestě. Protože nepřišla ani jeho náměstkyně Kateřina Kalistová, stal se v tu chvíli skoro zbytečným první bod, jímž měly být věcné záměry na změny zákonů o České televizi a Českém rozhlase.

To je absurdní. Politický tlak! křičel ve Sněmovně ředitel ČT, když se řešil konkrétní obsah veřejnoprávní televize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Návrh na změnu zákonů o ČT a ČRo podala iniciativa Svobodu médiím, což je údajně platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků, v jejímž výboru najdeme mimo jiné advokátku Hanu Marvanovou či Tomáše Klvaňu, který je znám jako „pan Radar“, a mezi podporovateli pak třeba čestného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga či kardinála Miloslava Vlka.

„Co se stalo v éteru tak hrozného, že jste začali tak prudce a rychle pracovat na tomto zákonu? Možná nám poslancům něco uniká,“ ptal se s neskrývanou ironií místopředseda volebního výboru Vítězslav Jandák zástupců iniciativy Svobodu médiím, přičemž sám prý neví o ničem katastrofickém, co by si vyžadovalo novelu zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Upozornil rovněž na to, že bez vyjádření Ministerstva kultury nemá význam návrhy platformy vůbec projednávat. Přidala se k němu Miroslava Němcová a navrhla přerušit projednávání změn v zákonech o České televizi a Českém rozhlase, dokud se jednání nezúčastní lidovecký ministr kultury Daniel Herman. A následné hlasování rozhodlo o přerušení tohoto bodu, dokud na jednání volebního výboru nedorazí Daniel Herman.

Film plný vulgarit spustil hádku mezi Komárkem a Dvořákem

Druhým bodem programu bylo porušování vysílacího zákona Českou televizí. Otevřel ho předseda volebního výboru Martin Komárek kvůli tomu, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala nejsprostší úřední dokument všech dob, když upozornila Českou televizi na porušení zákona odvysíláním filmu Kobry a užovky, a vypsala v něm všechny vulgarismy. Přesto však RRTV za porušení zákona žádnou sankci veřejnoprávní televizi neudělila. „To je absurdní. Příslušným orgánem je RRTV, která koná, jak konat má, k tomu má zákonem určený postup a lhůty. Nerozumím tomu, proč se mají takové obsahové věci projednávat ve Sněmovně. Nazval bych to politickým tlakem přes obsahové vyjádření, které výboru nepřísluší,“ rozčiloval se generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…